#48Благодаря, госпожо Кунева, за отговора, който дадохте.
Готвейки се за тази дискусия с Вас, аз си направих труда да погледна в Интернет в сайтовете на отделните министерства и основно в сайта на Министерския съвет – така, както Вие много често ни съветвате да потърсим информация. Това, което прочетох там, е следното. Искам тук да го прочета. Това е информация от 11 ноември 2004 г. в сайта на Министерския съвет под заглавие “Всички действия, свързани с изпълнение на задължения, произтичащи от членството в Европейския съюз, са изпълнени”. Чета: “Всички действия, свързани с изпълнение на задължения, произтичащи от членството в Европейския съюз, които влизат в отчетния период, са изпълнени. Допълнително е подадена информация за текущото състояние на някои от действията, които са предвидени за по-късен срок за изпълнение. Отчетено е и предсрочно изпълнение на някои ангажименти.”
Това, уважаеми дами и господа, не е “Работническо дело” от 1960 г., а е от 11 ноември т.г. За кои ангажименти, за кои задължения става дума, изобщо не е ясно!
Моят въпрос беше насочен, разбира се, както към работата на самата администрация, така и към по-широката политическа рамка на този процес. Аз не виждам как правителството ще се справи с този проблем при положение, че при последното проучване на общественото мнение, направено с пари от Комуникационната стратегия от МБМД беше показано, че 20% от българите не знаят, че България е приключила преговорите за членство в Европейския съюз, камо ли да говорим за това какви са нашите ангажименти.
Мисля, че тук задачата на правителството, голямата, политическата задача на правителството е наистина да преосмисли своята стратегия за това по какъв начин ще се извърши изпълнението на тези задължения, като се привлекат колкото се може повече обществени фактори, да има по-голям, съществен обществен ангажимент в този процес. (Председателят дава звуков сигнал.)
Приключвам, господин председател.
И нещо друго, госпожа Кунева се позова също така на Стратегията за ускоряване на преговорите. Тази стратегия, уважаеми дами и господа, е от 2001 г. Аз смятам, че правителството трябва наистина да направи една нова стратегия, която да отчита сегашното развитие на процеса на присъединяването, като отчете и съществените забележки, които се съдържат в доклада на Европейската комисия. Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: