Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми дами и господа, въздържах се при гласуването в Комисията по енергетика не че съм против това, което каза и господин министърът, да се санират училищата, по-скоро за някакви значителни пропуски в самия Закон за енергийната ефективност, а защото на първо място, членовете на Управителния съвет на Фонда за енергийна ефективност се назначиха доста субективно – хора, много близки до изпълнителната власт. Това създава възможности по-скоро да се облагодетелстват някои фирми, които се занимават с този проблем, отколкото наистина да се извърши едно качествено саниране на училищата в България. В Закона за енергийната ефективност, аз тогава го казах на първо четене, сега няма да се спирам подробно, не са решени критериите за енергийното обследване. Те са доста субективни.
На второ място, начинът на сертифициране на сградите – има много различни мнения от експерти. Те предлагат различни варианти и така не се стигна до единно становище. И най-вече за самия контрол по отношение на дейността на тези фирми, които извършват обследването и сертифицирането. Това води наистина до един голям субективизъм, който просто води до съмнения за качеството на процеса.
Стана дума и за това, че преди всичко ще се санира дограмата, някои уреди по отношение на отоплението, но никой досега не доказа точно какъв ще бъде ефектът за един вложен лев, или примерно за 1000 лв. – с колко ще се подобри самата енергийна ефективност, и няма гаранции и показатели за такова енергоспестяване. Говоря от енергийна гледна точка.
Поради факта, че услугата е доста скъпа, различните експерти, които се занимават с този процес, дават доста различни данни за цената на кв. м – от няколкодесетки до няколкостотици лева на кв. м, и то жилищна площ, което значително оскъпява тази дейност. Липсата на гаранции – 1 лв. до какво спестяване ще доведе – е факт, който буди недоумение и е повод за съмнение.
В края на краищата се получава така, че цената, която ще се даде за подобряване на енергийната ефективност, е съразмерна с цената на самото жилище, което е доста съмнително, особено при панелните жилища, тъй като те най-много се нуждаят от саниране, а тяхната цена е най-малка. Да не говорим, че данъчните облекчения, които се предлагат, са от 5 до 10 години, което е значително малко по отношение на сумата, която трябва да се заплати за самото санифициране, и на пръв поглед означава, че тези данъчни облекчения не водят до постъпване на пари в хазната, а и не са стимул за енергийна ефективност.
Ето защо, пак казвам, ние не сме против да има саниране на училищата, но тези сериозни пропуски ме карат да се съмнявам дали част от средствата от Фонда за енергийна ефективност няма да бъдат източени в частни фирми при съмнителен ефект за самото саниране на училищата. Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .