Господин Иванов, Вие създадохте практиката в предишния мандат, от пет членове на бордовете на директорите да се премине към трима членове на бордовете в почти всички държавни предприятия, да не кажа всички. Целта на това беше да се намали мониторинга на Министерството на финансите и на съответните министерства в съветите на директорите. Не искам да давам и конкретни примери, с конкретни предприятия, защото тук говорим за РВД.
Базата за намалението на съветите на директорите на трима членове беше, защото с двама членове може да се вземат решения, удобни на Вашето управление, което беше преди една година. (Реплика от народния представител Станислав Иванов.)
Затова при Съвет на директорите с петима членове, уважаеми колеги, вземането на решенията става много по-трудно и има много по-голям контрол при провеждане на мероприятията, свързани с вземане на решения. Преди да стана народен представител, аз лично съм била член на Съвет на директорит е от петима души и не мога да Ви обясня как се вземат решения при дебати с часове. (Реплика от народния представител Цветомир Михов.) Не както при Вас – двама души се подписват на протокола и се крадат тръбите след това – давам точен и конкретен пример, и се краде държавна собственост за милиони. При по-голям състав на Съвета на директорите има много по-голям контрол.
Уважаеми колеги, по отношение на аутсорсването на дейностите – това дава възможност на едно държавно предприятие да бъде с много по-гъвкави единици.
Господин Московски, Вие знаете, че има изрично разписани дейности, които не могат да бъдат аутсорсвани. Така че Министерството на финансите и Министерството на транспорта ще имат възможността да си употребят и упражнят контрола върху тези дейности. Тези дъщерни дружества ще имат много по-добра възможност да оперират на пазара като малки единици. А в световната икономика е доказано, че малките единици се управляват много по-добре и при тях се осъществява много по-голям контрол. Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: