Господин Председател, уважаеми дами и господа, колеги! Нашето предложение е съвършено кратко – по чл. 14, ал. 5. То гласи, че общият брой на избирателните секции, които се образуват в една държава, не може да надвишава 55. Нашата идея е да се увеличи броят на избирателните секции. Логиката на нашето предложение следва от обстоятелството… По същество в предните си предложения ние имахме друга визия. Тя беше избирателните секции извън страната да се образуват с решение на ЦИК по предложение на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства въз основа на не по-малко от четиридесет избиратели, подали заявление по чл. 16, ал. 1. Това не беше прието. Като алтернативно ние внесохме настоящото предложение.
Каква е нашата логика? Ако погледнем чисто статистически, настоящият Изборен кодекс е приет на 3 май 2016 г., в който ние внесохме на два пъти поправки, обнародвани в два Държавни вестника, предстои ни трета поправка. Съпоставяйки неговото действие с действието на предходни нормативни актове, какво констатирахме?
В Австрия през 2005 г. избирателните секции са пет, а през 2014 г. вече са девет; във Великобритания са петнадесет, а през 2014 г. вече са четиридесет и една; в Гърция през 2005 г. са осем, а през 2014 г. – шестнадесет; в Дания са две, а през 2014 г. вече са пет. Това очертава анализ, който води към извода, че нашите сънародници в чужбина все повече и повече желаят да гласуват.
По тази причина ние предлагаме да се променят изискванията за броя на секции в чужбина. Считаме, че ограничителната норма 35 секции не беше приета със сериозен анализ. За христоматиен пример в това отношение считаме Великобритания. Аз Ви дадох данните до 2014 г. за броя на секциите, но по наша информация в момента секциите, които биха могли да обслужат нашите сънародници във Великобритания, трябва да бъдат 51. В тази връзка считаме, че е необходимо да се измени броят на секциите и той да бъде увеличен за всички българи, живеещи в чужбина. Да се въведе общ критерий, валиден за всички държави извън и вътре в Европейския съюз, и за всички българи граждани по света. Считаме, че конституционно правило е всеки български гражданин, независимо къде живее – дали държавата е член на Европейския съюз или не, да има еднакви конституционни права при упражняване на изконното си избор. Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: