Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги народни представители! Аз съм много улеснен, тъй като госпожа Дора Янкова постави по-голямата част от нашия въпрос. Може би е трябвало да се обединят отговорите и на двата въпроса. Въпросът е зададен преди два месеца и ще го поставим от наша гледна точка.
Неоспорим факт е, че иглолистните гори във високата част на планинските райони в Родопите – Кърджалийска и Смолянска област и целия южен централен горски район – съхнат. Горите са увредени и трябва да се вземат много сериозни мерки. Факт е, че има сериозен причинител – гъбата „сфаеропсис сапинеа“, срещу която може би трябва да се намеси и науката, за да може да се спре нейното разпространение.
Тревожно е, че освен във високите части на горите, се получава нещо подобно и в по-ниските части – 700-800 м надморска височина. Такива са Старозагорски, Хасковски, Смолянски и Кърджалийски окръг. Засегнати са почти всички иглолистни видове, но най-масово е засегнат черният бор.
Ние знаем, че са предприети мерки. Чухме онова, което казахте, но този въпрос непрекъснато се поставя. Хората са много разтревожени от състоянието на горите. Не са наясно какво означава „санитарна сеч“. Може би трябва да се обясни, че това не е унищожаване на горите, а напротив – спасяване.
Нашият въпрос е: какви мерки предприема Министерството на земеделието и храните за предотвратяване заболяването на иглолистните видове и за подобряване на санитарното състояние на горите в България? Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: