Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Въпросът, който зададох преди шест месеца от името на парламентарното мнозинство допреди малко, касаеше назначаването на новите посланици. Не е моя работа да Ви напомням, че според чл. 24 от Закона за дипломатическата служба политическите назначения или „външните назначения“, както са известни, не трябва да надхвърлят 20%. През месец април или месец май Вие сам казахте, че тази квота е надхвърлена и тя е около 24%. След това бяха назначени още доста посланици от така наречената „политическа квота“ и по списъка, който Министерството на външните работи предостави на Комисията по външна политика, и то само на посланиците, те бяха около 30%. Списъкът е при мен.
В същото време някои кадри, които са опитни дипломати, се изпращат в страни извън Европейския съюз и извън Европа и донякъде това води до загуба на хора, които са изключително компетентни и изключително добре подготвени. Имам предвид нашето предстоящо Председателство на Европейския съюз. Известно е, че за да се защитава политиката на България, тя трябва да бъде защитавана от опитни и добре подготвени професионални дипломати.
Във връзка с гореизложеното бих искал да Ви попитам: можете ли Вие като лице, предложило въпросните назначения, да гарантирате, че съответните кандидат-посланици в европейските столици и нови посланици познават механизмите на Европейския съюз и на воденето на преговорите между държавите членки, че това са именно хората, които трябва да представляват България по това време и Председателството ни няма ли да бъде обречено още отсега на провал?
Можете ли да гарантирате например, че политическият назначенец в един от основните центрове на многостранната дипломация – Женева, където всички ръководители на мисии са дипломати от кариерата, разбира многообразните проблеми и сложните процедури в международните организации и какво точно представлява работата на посланика там?
Можете ли да гарантирате също, че непрофесионалистите, уреждани за Балканите, са наясно със сложната история, процесите и взаимоотношенията в региона, с политиката на Европейския съюз спрямо тях, със специфичните ни интереси там и проблемите на българските малцинства и групи? И въобще, можете ли да гарантирате, господин Министър, че всички тези новопроизведени „дипломати“ имат представа от дипломация и от това как работят посолствата, как се установяват контакти и как се водят преговори?
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: