Съвсем накратко по текстовете, които са ни предложени за второ гласуване. Няма да правя предложение за редакционни поправки, за да не бавя самата ратификация.
Все пак искам тук да обърна внимание на съставителите на този документ, който се очаква от нас – народните представители, да приемем, че има неточни изрази. В крайна сметка ние ще получим като резултат от това Споразумение Национална стратегия за адаптация към изменението на климата и план за действие. Тази адаптация сигурно трябва да я преглътнем, вместо приспособяване, но все пак да стане ясно, че ние ще оценяваме и ще ограничаваме не изобщо изменението на климата, а неблагоприятните изменения на климата.
Както неправилно е посочено на стр. 6, там би трябвало да имаме национална оценка на уязвимостта и риска от „неблагоприятно изменение в климата“, а не изобщо от изменението в климата. Има много други такива примери.
В крайна сметка ще трябва да се оценят рисковете от неблагоприятното изменение на климата и, разбира се, в тази Национална стратегия за приспособяване да се видят какви са шансовете за страната ни от благоприятни изменения на климата. Представете си, че, както всички знаем, едно от измененията на климата, което се очаква, е повишаване на температурите в някои части на света, включително и в България. Ако в по-южните части примерно се повишат температурите така, че да се отглеждат някои цитрусови или други плодове, или благоприятни за нашето селско стопанство култури, защо да се борим с такова изменение на климата?!
Госпожо Председател, без да правя редакционни бележки, отново се спирам на правилността на изказа и точността на онези формулировки, които ни се дават за разглеждане. Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: