Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Четиридесет и третото народно събрание на няколко свои заседания обсъжда изменения и допълнения на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. С този Законопроект смятам, че се решиха и някои изключително важни проблеми за българските земеделски производители. Изказвам моята и нашата благодарност към парламента, че се прояви това разбиране и се приеха всички тези предложения, като за мен най-същественото е, че пасищата отидоха най-после при реалните животновъди.
На последното наше заседание, на което обсъждахме Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, казах, че това няма да бъде последното обсъждане, защото процесите по този Закон са много динамични, но има етапи, през които трябва да се премине. Това е поредното обсъждане, на което считам, че предлагаме нещо изключително важно – ликвидирането на една голяма несправедливост за нашите български земеделски производители, най-вече в частта „Животновъдство“, а също така и при трайните насаждения.
Смятам, че това е крайно необходимо, първо, защото немалко животновъди не са обезпечени с необходимите площи по нормативи. В някои интензивни райони хората са под нормата и не могат да си осигурят достатъчно пасищни площи за изхранването на животните. С този Законопроект проблемът се решава.
Второто, което е: на много места осигурените мери, ливади и пасища са пръснати на различни места. Дори има случаи, когато са в две различни селища. Животните не са прелетни птици да преминават от едно на друго място, така че с този Закон се създава възможност да се изграждат масиви именно при използването и създаването на пасищни комплекси.
И трето, което за мен е изключително важно, уважаеми колеги, това е първа стъпка към модернизация на нашето животновъдно производство в частта „Пасищно животновъдство“. Няма в друга развита страна такъв феномен – един животновъд цял божи ден да върви с тоягата и да пасе по няколко животни, а с това, което се създава, с масивите, които се изграждат, се създава възможност за въвеждане на парцелна паша и безпастирно отглеждане на животните, което ще бъде постижение за България, което ще бъде важен елемент за внасяне на култура на производство в животновъдството. Неслучайно отношението към нашите животновъди е пренебрежително. Използват се какви ли не епитети – овчар, кравар, докато в развитите страни – там, където човекът не върви с тоягата, се говори за овцевъд, за говедовъд и така нататък.
Мога да посоча още немалко мотиви, но това, което казах, е изключително важно.
Да, имаше няколко бележки, но не смятам, че те могат да бъдат решаващи, защото колегите от „БСП лява България” се съгласиха и подкрепиха предложения Законопроект. Става дума за комисиите, за което стана дума, дали да бъде една, дали да бъдат повече от една, също така дали да бъде стопанска или календарна година.
Аз се обръщам с молба към Вас да подкрепите внесения от нас Законопроект, защото това ще бъде нещо много важно, един много положителен жест към българските земеделски производители – животновъди и производители на плодове, и изобщо в частта „Трайни насаждения“. Благодаря за вниманието.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .