Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Предложените от мен текстове в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи е сходен текст с колегите, които са направили почти същите предложения, които Комисията всъщност подкрепи.
За аудиторията искам да разясня какво правим с тези текстове.
Тези текстове решават един дългогодишен конфликт между земеделците и хората, които добиват дървесина в териториите на горите, които, когато няма път, разбира се, минават през селскостопанските ниви, унищожават селскостопанско имущество и селскостопанска продукция и почти винаги всяка година във всяко едно землище има поне два-три конфликта между тези две страни.
Искам да кажа от тази трибуна, че и двете страни са прави, тъй като знаем, че общините отдават под наем тези полски пътища, по които трябва да минават хората, които стопанисват гората, тоест, които добиват дървесина. От друга страна, и дв ете страни сами по себе си са в правото си.
С текстовете, които предлагаме, всъщност държавните предприятия, които управляват горите в Република България, ще дават точно и ясно кои пътища ще бъдат ползвани в селскостопанските имоти, за да се избегне този конфликт.
Другата част от това предложение е кметовете, които получават чрез общинските си съвети суми като рента за полските пътища, които по принцип са общински, да използват сумите за почистване, за трасиране и за поддръжка на тези пътища, защото в момента много от пътищата са обрасли от поясите, които се разширяват, съответно пътят влиза в земеделската нива на даден стопанин, което създава проблеми. Много години от началото на демокрацията това нещо не е предвидено и не са положени усилия за изчистване на този проблем и мисля, че Комисията по земеделието с общи усилия направи това, тъй като, пак казвам, предложение има и от други народни представители от други политически сили.
Относно второто предложение, което съм направил в Закона за опазване на селскостопанското имущество, мисля, че не е коректно от групата на БСП, след като се изкоментира цялото това нещо и в медийното пространство, включително и господин Белев като проводник на тази, да не кажа – фалшива новина, в крайна сметка, ако се замислите и се зачетете като народни представители, възможността, която даваше и която дава в момента Законът за опазване на селскостопанското имущество от 1995 г. досега не е променян. От 1995 г., по думите на господин Белев, по 300 хил. куб. м дървета се секат в земеделски земи, защото става въпрос за сечта на дърветата в земеделски земи. По 300 хиляди кубика се секат и в момента и това ще продължи, тъй като Комисията не подкрепи предложението. Ще продължи сечта на тези дървета в земеделски земи.
Предложението, което направих, е точно обратното – да се спре, да не се дава възможност на кмета в по-големи територии от един декар да разрешава голям брой дървета да бъдат изсичани. Но въпреки това и в тази връзка и затова, че не е подкрепено от Комисията, го оттеглям, за да няма допълнителни излияния от хора, които дори не са си направили труда да прочетат какво точно съм предложил. Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .