Уважаема госпожо Председател! Уважаема министър Балтова, осъзнавайки колко sms-а получих в рамките на този дебат, си задавам въпроса: дали да бъда премерен в изказването си, тъй като когато говорим за туризъм, трябва винаги да сме внимателни? Във всяка държава със сигурност има два вида икономика и това са селското стопанство и туризмът. И както казват много колеги – чуждестранни туроператори, когато говорите за туризма, ако не знаете как да го рекламирате, поне внимавайте, за да не му вредите.
В този ред на мисли изслушах позициите на всички колеги от различните парламентарно представени партии – някои от тях си позволиха да Ви критикуват, други Ви дадоха насока. Това, което е същността на целия дебат и може би малките упреци, които трябва да отправим, са, че туристическият бранш очакваше много по-твърда позиция при встъпването във Вашия мандат. Подчертавам, че Вие в моите очи сте един експерт, защото втори път заемате тази позиция. Знам, че винаги сте търсили балансирания диалог между всички неправителствени организации, както и малкото време, с което разполагате, за да направите възможно този бранш да функционира, но самият факт, че браншът отвън очакваше при встъпване във Вашата позиция да бъдете по-твърда – посочвайки проблемите в бранша, изправяйки се срещу нередностите, които са натрупани във времето назад, може би обуславят очакванията. За жалост, в целия дебат не чухме конкретни цифри, освен за мерките, които бяха силно тиражирани във времето назад – това, което на практика държавата може да направи. Госпожа Ангелкова каза, че те са продължение на взетите решения във времето назад.
Не знам дали Ви направи впечатление, че целият този дебат, ако говорим за стратегическото развитие на туризма, минава през наистина маркетинговата стратегия, през повече отделяне на средства от страна на държавата? Именно тук е моментът и ненапразно беше въпросът ми по отношение актуализацията на бюджета и бюджет 2022 г. – да проявите твърдост, ако имате тази възможност, или колегите, които ще застъпят след Вас, именно за увеличаването на този бюджет – не само увеличаването на бюджета, когато се говори като себестойност, а как той ще бъде разпределен. Ако сте обърнали внимание, в изказванията в залата веднъж се повдигна въпросът за дигитализация и маркетинг, веднъж се повдигна въпросът за субсидиране. Повдигнахме въпроса за субсидирането на ОУТР-тата и точно когато говорим за една по висока себестойност в бюджетирането на Министерството на туризма, то трябва да бъде с много ясна конкретика по какъв начин ще бъдат разпределени парите.
Наистина пропуснах да спомена и субсидирането на туроператорите и турагентите. На практика това е може би най силният инструмент, когато говорим именно туроператорите и турагентите да са силно мотивирани и да могат да привлекат повече туристи.
Осъзнавам, че когато говорим за масов туризъм, за летен, за зимен туризъм в много голяма част от страната – точно такъв въпрос повдигна господин Зеленогорски, те просто се вълнуват как ще се развие всеки един техен туристически район. Тоест когато говорим за туризъм, ние не говорим само за хотелиери и ресторантьори, туроператори, турагенти и анимациите. Трябва да си даваме ясна сметка, че когато говорим за 12 – 14% от брутния вътрешен продукт и като експортен продукт, това не са само хотелите и ресторантите, които изброих, а говорим за хилядите семейства, които са пряко ангажирани. Ако говорим от трибуната на Народното събрание, че ние наистина трябва да преизчислим пенсиите, че трябва да имаме повече социална насоченост за възстановяване на работните места, за субсидиране на малките фирми, нека да не забравяме, че именно този е отрасълът, който дава огромни възможности именно на тези малки фирми, дори на тези, които работят косвено в сферата на туризма.
Затова моля Ви само няколко препоръки в края: изключителна твърдост по отношение на увеличаването на бюджета на Министерството на туризма, който смятам, че в годините назад беше силно подценен; не пропускайте наистина диалога за статута на националните курорти – нещо, което в годините назад от трибуната на Народното събрание, от действащи вицепремиери се стигна дотам, че туризмът да има само негативни сигнали зад граница и то именно за такива неразрешени проблеми. Наистина се радвам, че ОУТР-то не е на заден план – това, което беше в концепцията. Чух, че ще има повече субсидиране в тази посока, защото ако трябва да бъда откровен, до момента то беше нулево. Нулево и това само по себе си стана така, че създаде едни мъртвородени организации, които трябваше да тласнат именно туристическите региони със своите дадености.
Другото, което със сигурност не се повдигна в тази зала, защото може би нямате тази възможност, е преразглеждането на Закона за туризма. Много голяма част от бранша осъзна, че Законът за туризма вече е стар и в голяма част, когато говорим за преразглеждането му, трябва да си даваме ясна сметка, че непосредствено след това трябва да бъдат преразгледани и всички съпътстващи наредби.
Осъзнавам, че сте натоварена с изключително много очаквания в краткото време, но самият дебат…
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .