„Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за ратифициране на Писмо за изменение № 1 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка (проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2014 – 2020 г. (СПЗ)“) от 27 ноември 2014 г., № 47-202-02-5, внесен от Министерския съвет на 2 март 2022 г.
На свое редовно заседание, проведено на 23 март 2022 г., Комисията по икономическа политика и иновации разгледа Законопроекта за ратифициране на Писмо за изменение № 1 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка от 27 ноември 2014 г.
Законопроектът беше представен от заместник-министъра на финансите Ивайло Яйджиев.
Финансовият договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за структурен програмен заем в размер на 500 млн. евро е подписан на 27 ноември 2014 г. Средствата от заема постъпват в централния бюджет и имат за цел частично п окриване на националното съфинансиране по проекти, изпълнявани по оперативните програми „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020 г.“, „Околна среда 2014 – 2020 г.“ и „Региони в растеж 2014 – 2020 г.“, приоритетни оси 1 и 7. Договорът предвижда възможност по искане на кредитополучателя и след одобрение от вътрешните компетентни органи на банката обхватът на заема да бъде разширен и за други оперативни програми и сектори.
Условие за усвояване на средства е одобряването от Банката на проекти по допустимите оперативни програми. През 2015 г. и 2019 г. са изтеглени първите два транша от заема в общ размер на 200 млн. евро. Като част от мерките на Европейската инвестиционна банка в отговор на COVID-19 Банката дава възможност на България да изтегли остатъка от заема без предварително одобрение на проекти.
Изменението на Финансовия договор е в изпълнение на Решение № 256 на Министерския съвет от 14 април 2020 г. за прехвърляне на средства между оперативните програми за подкрепа на мерки за минимизиране на отрицателните последици от епидемичното разпространение на COVID-19. Поискано е в обхвата на заема да се включи Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014 – 2020 г.“ (OПИК) и всички проекти в рамките на Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“ и „Региони в растеж 2014 – 2020 г.“ Към момента само проектите, изпълнявани по инвестиционен приоритет „Устойчив градски транспорт“ по Приоритетна ос 1 са допустими за финансиране със средства от заема.
В отговор на искането на българското правителство е подписано предложеното за ратифициране Писмо за изменение № 1 на Финансовия договор, с което в обхвата на заема се включва ОПИК, като допустими за финансиране ще са проектите по приоритетни оси 1, 2 и 3 на Оперативната програма. Премахва се ограничението по отношение на Приоритетна ос 1 на „Региони в растеж 2014 – 2020 г.“, с което всички проекти по Приоритетната ос вече са допустими за финансиране. Удължава се срокът за предоставяне на проекти за одобрение от 31 декември 2022 г. на 31 декември 2026 г., както и срокът за предоставяне на докладите за приключване – от 31 март 2025 г. на 31 юли 2027 г.
Въвеждат се и критерии за допустимост за финансиране на проектите по ОПИК, на проектите в областта на кръговата икономика, на енергийната ефективност и научноизследователската и развойна дейност, както и за превозните средства и транспортните проекти и сектора на битовите отпадъци. Описват се и дейностите, които Европейската инвестиционна банка не финансира.
Разширяването на обхвата на заема ще позволи на българското правителство да се справи с нуждите от национално съфинансиране за изпълнението на проектите по програма ОПИК, ще позволи получаването на одобрение от банката за ползването на средства от заема за покриване на националното финансиране в общ размер, покриващ размера на изтеглените траншове, и ще допринесе за успешното изпълнение на мерките, предприети от българското правителство за преодоляване на икономическите последици от разпространението на COVID-19. Всички останали срокове и условия на Финансовия договор остават непроменени.
След представяне и обсъждане на Законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „за“ – 14, без „против“ и „въздържал се“ – 5 народни представители.
Въз основа на гореизложеното и на основание чл. 85, ал. 1, т. 5, 7 и 8 и ал. 3 от Конституцията на Република България Комисията по икономическа политика и иновации предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Писмо за изменение № 1 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка от 27 ноември 2014 г., № 47-202-02-5, внесен от Министерския съвет на 2 март 2022 г.“
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .