Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Съгласен съм със заключението на колегата Анастасов, който каза, че Проектът АЕЦ „Белене“ е приключил, но той не каза всички причини, по които той е приключил.
Един от най-зловещите спомени от моето детство е едно земетресение от 1977 г. в областта Вранча, което се отрази много сериозно на българска територия. Аз тогава съм бил много малък и помня колко страшно се клатеше всичко вкъщи, и то в София, но когато пораснах, разбрах какви щети е нанесло това земетресение. Между другото, това земетресение е само на 10 км от площадката на АЕЦ „Белене“. Това земетресение е било със степен 7,4 по скалата на Рихтер.
От документацията, която съм виждал, свързана с докладите на БАН, има експертни оценки от съветските учени по онова време и те твърдят, че този проект може да издържи земетресение със степен 7 по Рихтер, само че там вече е имало 7,4. Който е запознат с научната част, 7,4 не е малко повече от 7, а е много повече от 7, защото мощта се развива по експоненциална крива. Това е разликата. Това не е линейно покачване на мощта на земетресение, това е огромна разлика в силата.
Единственото, с което съм запомнил този проект през годините, е, че той генерираше политическа корупция. Политическа корупция до степен, която дефектираше, която огъваше крехката тъкан на българската политическа демократична среда. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Това е един много сериозен корупционен натиск, който хранеше български партии дълги години, и те винаги знаеха, че не се борят да се случи този проект, а тяхната цел беше просто да не спира, за да могат да текат средствата по него. Това беше една черна дупка за парите на българските данъкоплатци. Един гьол, както се изрази и господин Борисов тогава, един гьол, който след това той защити и каза, че ще останем на свещи, ако той не бъде построен, само че никой не искаше да го построи. Не знам дали си спомняте в онези години, когато господин Станишев напусна премиерския пост, в медиите изтече една информация, че на неговото бюро са седели договорите за АЕЦ „Белене“ неподписани. Дори той не посмя да подпише тези договори. Защо ли? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Господин Министър, Вашето присъствие в това служебно правителство е недвусмислен знак за топлите отношения между президента Радев и господин Борисов. Според мен представлява една своеобразна форма на награда за Вашата работа по Турски поток и договора с „Боташ“. Всички знаем от документацията на Турски поток, че там няма да потече и една молекула газ за българската държава, а пък за „Боташ“ знаем, че плащаме всеки ден по 500 хил. долара за нещо, което не ползваме и нямаме необходимост.
Надявам се поне този път от това, което днес изложихте, че ще свършите работа, която ще е от полза на българската държава и е в нашия национален интерес, и наистина ще успеем да се отървем от това оборудване, вместо да плащаме тези суми, за да го поддържаме, за нещо, което няма да употребяваме.
Що се отнася за така наречените парогенератори, искам да припомня, че преди 15 години Синята коалиция, която беше в българския парламент, тогава много ясно казваше публично, че това оборудване, което е закупено за АЕЦ „Белене“, може да бъде използвано в АЕЦ „Козлодуй“. Тогава никой не чуваше тази теза. Извинявайте, но минаха 15 години и как така пък за 15 години няма доклад за техническа съвместимост? Защо никой не си направи труда да направи такъв доклад, за да се разбере дали има тази съвместимост? Сега разбирам от украинската страна, че те нямат такъв интерес към парогенераторите, а основно ги интересува другото оборудване. Ако наистина има съвместимост и това се докаже, хубаво е да помислим какво можем да направим, въпреки че български ядрени експерти твърдят, че и със сегашния дефектиращ парогенератор има решение, което да е трайно, и то може да заработи, ако някой поиска да вземе това решение.
Надявам се този път наистина да си свършите работата и да има някаква полза за българската ядрена енергетика. Ние сме последователни в тезата си, че българската ядрена енергетика трябва да бъде развивана, но не и на площадката в „Белене“, където инженери геодезисти винаги са твърдели, че структурата на почвения слой има сходно поведение на плаващи пясъци. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .