Уважаеми колеги, уважаеми господа министри, уважаеми господин заместник-министър! Чухме много факти, много данни, но подкрепям господин Ненков в твърдението му, че наистина ние тук питаме петима министри за управление на водите. Явно в управлението на водите има нещо сбъркано и наистина трябва да се вземат сериозни законодателни мерки в това отношение.
По отношение на безводието. Колеги, една вода, за да дойде до къщата и апартамента на някого или някое населено място, има своя път – тръгва от водоизточника. Госпожо Коритарова, сигурно знаете проблема със санитарно-охранителните зони от години. Поне половината водоизточници в България нямат учредени санитарно-охранителни зони. Може би тук и, господин Димитров, трябва за в бъдеще да погледнем за други режими и по-бърза писта, когато тези санитарно-охранителни зони се съгласуват с басейновите дирекции. Друг е въпросът, че също така може би и половината водоизточници в България се ползват без разрешение за водоползване – повече, по-малко – аз казвам половината, имам такива спомени. Ние на база на тези водоизточници после започваме да изчисляваме загубите – къде има разходомери, къде няма, къде ги мерим на дебит или с някакви условности, и оттам вече отиваме в мрежите. В продължение на години винаги съм казвал от тая трибуна, че ВиК секторът е доведеното дете в държавното семейство. Винаги е бил неглижиран, винаги е бил поставян на второ място.
Тази година изтича Стратегията за развитие на ВиК сектора. Има зачатки, има някакви договори, с които трябва да се направи нова. Доколко тази стратегия, когато бъде поставена на обществено обсъждане, ще заложи в себе си всички тези пропуски, които са направени в годините, и дали тя ще отговаря и на климатичните промени? Ясно е, че климатът в България се изменя в последните години, особено драстично това го почувствахме през тази година.
Не може в „Напоителни системи“ 30 години да рушиш, три години да правиш и това, което е разрушено за 30 години, да го възстановиш – трудно е.
По отношение на ВиК мрежата. Чухме тук 60-годишна, 70 годишна, 80-годишна – ами хайде да видим колко е амортизационният срок на тази мрежа. Някой казва, че е – мисля, че господин Стоянов, започнали сме да инвестираме преди години, два програмни периода по седем – 15 години, ами може би на водопроводните мрежи амортизациите вече са нула лева и нула стотинки, тоест ние трябва да сме ги подменили. И да дойдем до парите – не съм съгласен със заблуждението, че всички милиарди, взети от оперативните програми, са вложени във ВиК инфраструктура, във водоснабдителна инфраструктура. Голяма част от средствата са вложени в пречистване и отвеждане. Не искам да откривам темата как са преоразмерявани пречиствателните станции в годините и одобрените проекти и така нататък.
Госпожо Коритарова, имаме регионални прединвестиционни планове. Когато всяка една община, всяко едно ВиК кандидатства по някакъв начин или прави нещо, доколко са съобразени с тези регионални планове или това се прави формално? Тези планове ги правихме с цел усвояване на европейски средства по-предния период. Дали те са актуални, дали отговарят на демографската карта и потреблението на ВиК услуги в страната – това никой в момента не може да го каже. Дано готвената нова стратегия за ВиК сектора, която в бъдеще вероятно ще бъде приета, да отразява всички тези промени и изменения, които са се случили в годините, защото животът е динамичен. Говорим тук за Плевен – ами, ако Плевен не беше със 100 000, а беше с 200 000 жители, какво щеше да бъде? Може би щеше да бъде 20-часов режимът там, а не 12-часов – давам Ви един прост пример.
Тук колежката от „Ново начало“ каза, че сега и веднага трябва да го решим. Проблемът е толкова брадясал, колежке, че за години не може да се реши, и затова е необходима политическа воля.
Приветствам създаването на холдинга до първата година от създаването му – 1 млрд. лв. дали са отчетни, или безотчетни – отчетни са парите, те няма къде да избягат. Въпросът е къде са вложени – дали се плащаше електричество с тях, дали се плащаха такси за заустване и водоползване към басейновите дирекции и ефективността на вложенията, които се правят през холдинга във ВиК мрежата.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .