Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, в продължение на години до прекратяване на дейността му през 2009 г. „ВиК – Пловдив“ ЕООД депонира утайките от Пречиствателната станция на град Пловдив и района в депото, намиращо се в землището на село Катуница, община Садово, експлоатирано от „ВиК – Пловдив“. Площта на депото е около 110 декара общинска земя. През есента на 2024 г. възникна пожар на територията на депото за утайки. По това време в няколкоседмичното огнище на пожара непрекъснато в атмосферния въздух се отделяха различни вредни за хората вещества. Силно бяха завишени нормите на фини прахови частици – серен оксид, серен диоксид, азотен оксид, азотен диоксид, и това всичко след възникването на пожара и по време на няколкоседмичното, както казах, горене.
Мобилната лаборатория на Регионалната инспекция по околна среда в град Пловдив засече четири пъти превишение на нормите на фини прахови частици във въздуха. Обгазяването не бе само на територията на село Катуница, на територията на няколко населени места – Ягодово, Крумово, части от Пловдив и така нататък, а на всичко, което се намира в няколкокилометровия радиус на депото за утайки.
Уважаеми господин Министър, какви мерки ще предложите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството като принципал и собственик на дяловете на „ВиК – Пловдив“ ЕООД за обезопасяване, превенция и недопускане на бъдещи инциденти на територията на депото?
Средства по Оперативна програма „Околна среда“ през годините бяха насочени за рекултивация на общински сметища, прекратяване на тяхната експлоатация и рекултивация. Въпросното депо винаги е било извън обхвата на този вид дейности и съответно финансиране за това.
Спазвайки принципа „Замърсителят плаща“, изпълнявайки Закона за управление на отпадъците, кой е отговорен и има ангажимент по ликвидиране на дейностите вследствие експлоатацията на депото? Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: