Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Днес на Велики четвъртък в навечерието на великденските празници аз вярвам, че нещо велико може да се случи и след 12 години опити Законът за доброволчеството най-накрая да бъде приет днес на първо четене и разбира се, в най-скоро време и на второ четене. Казвам велико, защото приемането на този закон е дългогодишна кауза на гражданското общество на България.
България е единствената държава в Европейския съюз, която няма приет подобен нормативен акт. Въпреки това над 100 хиляди български граждани извършват доброволческа дейност, като развиват обществото във всички негови сфери. Пример за това са реакциите при бедствия, поддържането на морски, градски и почистването на планински пространства, грижа за възрастни хора и животни, организиране на събития с добавена стойност и други. Именно за да отчете значимостта на този сектор, България трябва да има законен акт, с който да защитава интересите на доброволците и на извършващите доброволческа дейност организации. Настоящите версии на законопроекти въвеждат дефиниции за видовете доброволчество и участниците в него. Установяват се правата и задълженията на доброволците и организациите на доброволческа дейност и точно се регламентират кои чужди граждани на Европейския съюз могат да извършват тази дейност в България. В тази връзка темата ангажира голям обществен интерес и всички заинтересовани страни представиха своите становища по законопроектите. Изрази се обща подкрепа за създаването на подобен закон. Разбира се, всички ангажирани министерства, неправителствени организации и колеги народни представители предложиха промени между първо и второ четене. Затова за мен е необходимо и трите законопроекта да бъдат приети на първо четене и след създаване на работна група да бъдат избрани тези текстове, които легитимират и разработват сектора.
В заключение считам, че е фундаментално да намалим административната тежест в този сектор, но не за сметка на осветяването и неговото организиране. Целта не е доброволчеството да бъде задушавано, а точно обратното. Доброволческите организации трябва да бъдат стимулирани, за да създават устойчиви общности и едно активно гражданско общество. Така че призовавам всички колеги да подкрепят Закона за доброволчеството и между първо и второ четене да бъдат направени всички нужни промени. Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: