Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ще прочета:
„ДОКЛАД
относно Законопроект за ратифициране на Техническо споразумение относно създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране, Allied Reaction Forces (ARF), № 51-502-02-4, внесен от Министерския съвет на 4 март 2025 г.
На редовно заседание, проведено на 12 март 2025 г., Комисията по отбрана разгледа посочения законопроект.
От Министерството на отбраната участие в заседанието взеха министърът на отбраната Атанас Запрянов и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от министъра на отбраната, който обясни, че Техническото споразумение относно създаването на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране предвижда страните по него да осигуряват поддръжка от страната домакин за новите Съюзни сили за реагиране, прилагайки съответните клаузи на Техническото споразумение за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съвместните сили с много висока степен на готовност по въпросите, свързани с правни, финансови, медицински условия, защита на силите, освобождаване от данъци и такси и опростени процедури при преминаване на граници.
В тази връзка и доколкото Република България като страна – членка на НАТО, има ангажимент за осигуряване на поддръжка от страната домакин на силите на Алианса, преминаващи през и/или пребиващи на територията ѝ, приемането на Техническото споразумение за създаване на временна рамка би позволило условията и редът, предвидени в Техническото споразумение за осигуряване на поддръжка от страната домакин с много висока степен на готовност, да могат да се прилагат и за новите сили за реагиране, Allied Reaction Forces, в периода до установяването на нова правна рамка за поддръжка от страната домакин на същите.
С Протокол № 43 от заседанието на Министерския съвет, проведено на 15 октомври 2024 г., е одобрен Проектът на Техническо споразумение за създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране като основа за водене на преговори. Съгласно т. 2 от протокола националният военен представител в Съюзното командване по операциите на НАТО флотилен адмирал Георги Пенев подписва Споразумението от българска страна на 13 ноември 2024 г. в град Монс, Кралство Белгия.
Причината за ратифициране на Техническото споразумение относно създаването на временна рамка от Народното събрание е, че то разширява действието на Техническото споразумение за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съвместните сили с много висока степен на готовност, което е ратифицирано със закон от 44-ото Народно събрание, „Държавен вестник“, бр. 92 от 2017 г.
След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което с 8 гласа „за“, от които 4 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 2 от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ , 1 от парламентарната група на ДПС – ДПС и 1 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, 3 гласа „против“ от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и 1 глас „въздържал се“ от парламентарната група на ПП МЕЧ, Комисията по отбрана предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за ратифициране на Техническо споразумение относно създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране, Allied Reaction Forces, № 51-502-02-4, внесен от Министерския съвет на 4 март 2025 г.“
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .