Колеги, следват 7 страници доклад:
„ДОКЛАД
относно изслушване на кандидатите за председател,
заместник-председател и членове на Комисията за защита
на конкуренцията
На свое открито заседание, проведено на 12 март 2025 г. и излъчено в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание, Комисията по икономическа политика и иновации проведе изслушване на кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията по реда на раздел IV от приетите процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по икономическа политика и иновации, както и процедурата за избор от Народното събрание (ДВ. бр. 14 от 18 февруари 2025 г.), наричани по-нататък „процедурни правила“.
При направената проверка е установено, че кандидатите отговарят на съответните изисквания на Закона за защита на конкуренцията за заемане на длъжността, за която са предложени, и следва да бъдат изслушани.
Извършена е проверка за принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Резултатите от проверката са обявени на сайта на Народното събрание. Към настоящия момент за кандидатите, подлежащи на проверка, не са открити документи, установяващи принадлежност.
Кандидатурите бяха представени от вносителите на предложенията по азбучен ред на собствените имена на кандидатите, като бяха представени и данни за специфичната подготовка, мотивацията, публичната репутация и обществената подкрепа за всеки кандидат.
Кандидатурата на Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, беше представена от народния представител Богдан Богданов.
Доцент доктор Иван Стойнев е изтъкнат специалист по конкурентно право с богата академична и практическа дейност в областта на правото на Европейския съюз и защитата на конкуренцията. През 2005 г. завършва висше юридическо образование в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, през 2006 г. придобива юридическа правоспособност, а през 2007 г. придобива магистърска степен по „Право на Европейския съюз –научноизследователски профил“ от Университета „Париж-2 Пантеон-Асас“.
В своята концепция Иван Стойнев постави акцент върху дигиталната трансформация на икономиката и новите дигитални пазари; глобалните икономически кризи и инфлацията и ролята на органа по защита на конкуренцията; въвеждането на постоянен мониторинг на цените в ключови сектори, като горива, енергия, храни, фармация, с цел своевременно предупреждение за инфлационен натиск; защитата на малките производители и търговци, като се следи за концентрация на пазара и засилване на пазарни позиции на големите търговци; необходимостта от активно взаимодействие на КЗК с Министерството на икономиката, Комисията за защита на потребителите и други органи.
Кандидатурата на Росен Карадимов за председател на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на „БСП – Обединена левица“, беше представена от народния представител Драгомир Стойнев.
Доцент доктор Росен Карадимов е хабилитиран преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, катедра Гражданскоправни науки. Лектор е и във Факултета по журналистика и масови комуникации към СУ „Св. Климент Охридски“. Бил е правен консултант и процесуален представител на водещи български и чуждестранни компании. Народен представител в Седмото Велико народно събрание и Тридесет и шестото народно събрание. През ноември 2022 г. е избран за член на Надзорния съвет на „Българска банка за развитие“ ЕАД, а малко след това – за негов председател. От април 2024 г. до януари 2025 г. е служебен министър на иновациите и растежа.
Като приоритети в работата си като председател на КЗК Росен Карадимов посочи:
1. Засилване на прозрачността и обществения контрол върху работата на КЗК чрез създаването на обществен съвет, който да включва национално представените работодателски организации, синдикати и организации на потребителите, и взаимодействие с Комисия за защита на потребителите.
2. Контролни и регулаторни функции на КЗК при въвеждане на еврото. Превантивни мерки до края на 2025 г. по отношение на забранени споразумения и съгласувани практики между предприятия, които да предотвратят спекулативното увеличение на цените при фиксиран курс на еврото към лева и нормален темп на инфлацията.
3. Мерки след въвеждане на еврото – система за постоянен мониторинг и ценови индикатори на стоки или услуги, които са в потребителската кошница.
4. Секторните анализи да се превърнат в постоянен и основен приоритет на КЗК, за да може Комисията да определи съответните пазари, да изследва техните характеристики и структура, участници на пазара и степента на пазарна концентрация.
5. Извеждане на контрола по законосъобразност на обществените поръчки от компетентността на КЗК, а административен капацитет на Комисията да се насочи към противодействие на картелите при обществените поръчки.
6. Преодоляване на субективния подход по отношение на отделни преписки.
7. Застъпничеството за конкуренция като един от ключовите инструменти на КЗК, чрез който Комисията може да дава становища по действащи нормативни актови, както и задължително становище по вече предложени нови нормативни актове.
8. Пълен преглед на законодателството и нормативната база, свързани с конкурентното право и защита на потребителите.
Кандидатурата на Радомир Чолаков за заместник-председател и член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на на ГЕРБ-СДС, беше представена от народния представител Александър Иванов.
Радомир Чолаков завършва висше образование в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В периода 1995 – 2001 г. Радомир Чолаков заема поетапно позициите главен юрисконсулт, главен секретар и изпълнителен директор на БНТ. След 2001 г. е ръководител на правния отдел на издателска група „Вестникарска група България “ ООД. От 2015 до 2021 г. е член на Управителния съвет на Българската минно-геоложка камара. Народен представител е в Четиридесет и петото, Четиридесет и шестото, Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото и Четиридесет и деветото народно събрание.
В изложението си Радомир Чолаков акцентира върху нормативна уредба в областта на защита на конкуренцията, която би могла да се доразвие подобно на други държави членки, по отношение на земеделските производители, производителите и доставчиците на електроенергия, печатните издания и доставчиците на вода. Като приоритет в работата си посочи и международното сътрудничество с други национални органи за защита на конкуренцията, в частност национални и международни форуми, стажове и обмен на експерти.
Кандидатурата на Валерия Герова за член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на ГЕРБ-СДС, беше представена от народния представител Александър Иванов.
Валерия Герова е правоспособен юрист с дългогодишен юридически стаж. Работила е като главен юрисконсулт в Столичния инспекторат към Столична община и „Софийски имоти“ ЕАД. От 2009 г. до началото на 2015 г. и от 2017 г. до 2018 г. заема длъжността директор на дирекция в Министерството на околната среда. В периода 2015 – 2017 г. е главен секретар на Министерството на околната среда и водите, от 2018 – 2022 г. е главен секретар на Агенция „Пътна инфраструктура“, а от 2022 г. и понастоящем е главен секретар на Изпълнителната агенция по околна среда.
Като основен приоритет в работата си Валерия Герова посочи активното противодействие срещу забранените споразумения и злоупотребите с монополно и господстващо положение; приоритетното разглеждане на най-тежките нарушения; проверките на място; програмата по чл. 101 от Закона за защита на конкуренцията за освобождаване от санкции; по-добро взаимодействие с националните органи по конкуренция на държавите – членки на Европейския съюз; подобряване на контрола върху концентрациите; застъпничеството за конкуренция; секторните анализи; влиянието на въвеждането на еврото върху конкурентната среда; нелоялните търговски практики по веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти.
Кандидатурата на Димитър Данаилов за член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на „Има Такъв Народ“, беше представена от народния представител Снежанка Траянска.
Димитър Данаилов е с над 25 години юридически стаж, от които в последните 16 години е управляващ съдружник в значимо българско адвокатско дружество. Той е и общински съветник в Столичния общински съвет и председател на Комисията по инженерна инфраструктура и енергийна ефективност и заместник-председател на Комисията по местно самоуправление и нормативна уредба.
В своето изложение Димитър Данаилов акцентира върху следните аспекти от дейността на КЗК:
- по отношение на обществените поръчки практиката на КЗК да образува отделни преписки по различните жалби срещу едно и също решение на възложителя от различни участници в процедурите да се прекрати или да се обсъди възможността за процедурни промени, които да ускорят производството;
- по отношение дейността на КЗК като регулатор акцентира върху така наречените скрити концентрации – тези, които се извършват при придобиване на контрол от участник на пазара, като Комисията за защита на конкуренцията трябва да изследва източниците на финансиране като форма на възможен контрол;
- по отношение на секторните анализи смята, че трябва да се въведат системи, които да могат да анализират голяма база данни в сравнително кратък срок, включително свързване на Комисията за защита на конкуренцията с базите данни на Националната агенция за приходите, за да може секторни анализи да се извършват в рамките на един ден.
Кандидатурата на Емилия Колева за член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на ГЕРБ-СДС, беше представена от народния представител Александър Иванов.
Емилия Колева е правоспособен юрист с над 21 години юридически стаж. Работила е като младши юрисконсулт в Държавна агенция „Гражданска защита“ към Министерския съвет, а в периода 2005 г. – 2010 г. – като юрисконсулт в търговско дружество. От 2015 г. е служител в Дирекция „Обществени поръчки и концесии“ на Столична община, след което от 2016 г. работи в Комисията за защита на конкуренцията к ато юрисконсулт в Дирекция „Административна“.
В изложението си Емилия Колева акцентира върху нуждата от разширяване на административния капацитет на Комисията и придобиването на софтуер за иконометричен анализ. По отношение на обществените поръчки тя мотивира необходимостта от електронно връчване на актове и документи и уведомяване на страните. Отбеляза като приоритет разширяването на дейността на Комисията по отношение на задълбочените изследвания на конкурентните условия на различните пазари с предвидените в Закона за защита на конкуренцията секторни анализи и създаването на отдел към дирекция „Антитръст и концентрации“, на който да бъдат възложени функции по извършване на мониторинг и анализ. Други акценти в работата ѝ са проактивен контрол на пазарната среда и тясно взаимодействие с други държавни органи; подобряване на контрола по изпълнение на приетите и одобрени, респективно наложени с решение на КЗК, структурни и поведенчески мерки.
Кандидатурата на Жельо Бойчев за член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на „БСП – Обединена левица“, беше представена от народния представител Атанас Атанасов.
Жельо Бойчев е завършил висше икономическо образование в УНСС – София. Към момента работи в консултантска компания, специализирана в предоставянето на финансови и управленски услуги. Бил е общински съветник в Столичния общински съвет в периода 2003 – 2013 г., както и член на Надзорния съвет на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции. Народен представител в Четиридесет и второто, Четиридесет и третото и Четиридесет и четвъртото народно събрание.
Като един от приоритетите в дейността на Комисията за защита на конкуренцията Жельо Бойчев посочи противодействието на тежките нарушения – злоупотреба с монополно и господстващо положение, забранени споразумения и нелоялни търговски практики, особено в сектора с търговията с храни. Като следващ приоритет в работата си отбеляза секторните анализи, а именно: цялостен преглед на пазара от гледна точка на търсенето, предлагането, бариерите за навлизане, концентрация на пазара и нормативната уредба, както и постоянно наблюдение на чувствителните пазари и анализ на информацията с цел предотвратяване на нелоялни практики. Като акценти в работа си Жельо Бойчев посочи и укрепване на експертния и административния капацитет на Комисията и създаване на специализирано звено за икономически анализи.
Кандидатурата на Мирослава Христова за член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на ГЕРБ-СДС, беше представена от народния представител Андрей Рунчев.
Мирослава Христова е правоспособен юрист с повече от 24 години юридически стаж. Била е юрисконсулт в Столичната дирекция на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, главен юрисконсулт и началник на отдел в дирекция „Правно осигуряване на инспекционната дейност“ в Агенцията за държавна финансова инспекция. От 2015 г. до момента заема длъжността директор на дирекция „Правнонормативна дейност, административно обслужване и човешки ресурси“ в Министерството на енергетиката.
Мирослава Христова посочи, че в областта на обществените поръчки ще работи за уеднаквяване и установяване на непротиворечива практика в тълкуването на разпоредбите на Закона от Комисията и съда, както и за ускоряване на процеса по разглеждането на жалбите, с цел да се минимизира забавянето на процедурите. Относно дейността на Комисията по Закона за защита на конкуренцията акцентира върху това Комисията да образува производства по собствена инициатива, за разлика от Закона за обществените поръчки, по който тя не може да се самосезира. Изтъкна, че приоритет в работата на Комисията следва да бъдат основно извършването на секторни анализи; ускореното и своевременно установяване и санкциониране на нарушенията на конкурентното право, особено на най-тежките от тях – злоупотребата с господстващо и монополно положение, забранените споразумения и съгласуваните практики; създаването на канали, чрез които регулярно в Комисията да постъпва информация от други държавни органи.
Кандидатурата на Четин Казак за член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, беше представена от народния представител Красимир Красимиров.
Четин Казак е адвокат, преподавател по право и арбитър, народен представител от 2001-а до 2017 г., като е бил председател и заместник-председател на Комисията по правни въпроси. В рамките на международната парламентарна дейност е избиран за вицепрезидент на Парламентарната асамблея на НАТО, ръководител на Българската делегация в Парламентарната асамблея на НАТО и за ръководител на Българската делегация в Парламентарната асамблея на Франкофонията. През периода 2005 – 2007 г. Четин Казак е бил наблюдател и член на Европейския парламент. От 2019 г. Четин Казак преподава в Нов български университет и Висшето училище по телекомуникации и пощи.
Четин Казак акцентира върху създаване на специализирано звено, което да се занимава с активен мониторинг на обществената среда и информацията, която постъпва в Комисията, свързана с нелоялни търговски практики и сигнали за тръжни манипулации; популяризиране на дейността и правомощията на Комисията; секторни анализи на чувствителни сектори и пазари; засилване на ролята на Комисията при установяване на съществуващи проблеми и предприемане на превантивни и санкционни мерки; по-ефективно упражняване на правомощията на Комисията по отношение на проверките на място; подобряване на административния капацитет на Комисията и използване на възможностите на съвременните информационни технологии.
Кандидатурата на Юлиан Войнов за член на Комисията за защита на конкуренцията, предложена от ПГ на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, беше представена от народния представител Мартин Димитров.
Доктор Юлиан Войнов е директор на дирекцията за мониторинг и контрол на изпълнението по Регламента REMIT в Комисията за енергийно и водно регулиране. Финансист, икономически анализатор и енергиен експерт с дългогодишен опит във финансовата и банковата сфера. Доктор по икономика и магистър по финансов мениджмънт от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов, с магистърска степен по икономика от университета в Манчестър, Обединеното кралство, и инженерна магистърска степен по микроелектроника от Техническия университет в София. Хоноруван преподавател в Нов български университет.
В изложението си Юлиан Войнов очерта перспективите, които вижда по отношение на използването на икономическия инструментариум и въвеждането на съвременни софтуерни продукти и методи.
Той посочи няколко приоритета в работата си като член на Комисията: независимост по отношение на действията и дейностите на Комисията за защита на конкуренцията като гарант за стабилна конкурентна среда, в която се развива българският бизнес; общественото възприятие на Комисията за защита на конкуренцията и нейния имидж; създаването на специален софтуер за обработка на базите данни, чрез който Комисията да има инструментариума да следи пазара и неговото развитие.
Писмени въпроси по реда на чл. 89, ал. 4 от нашия правилник към предложените кандидати не бяха поставени.
В хода на изслушването народните представители поставиха въпроси към кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията, на които беше отговорено изчерпателно.
Въз основа на проведеното изслушване Комисията по икономическа политика и иновации предлага на Народното събрание да разгледа и гласува предложените кандидатури за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията по реда на раздел V от приетите процедурни правила, за което прилага проекти на решение за избора и м по азбучен ред на собствените им имена.“
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .