Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Потресени сме от количеството къщи на ужасите, които се установяват сега, въпреки че от години се извършват престъпления, като се третират възрастни хора в драстичен разрез със законови и морални норми.
Изразяваме дълбокото си възмущение и силната си загриженост относно шокиращия случай, разкрит в село Ягода, област Стара Загора, където бяха намерени 75 възрастни хора, държани в нечовешки условия в нелегални домове. Тези наши майки и бащи, баби и дядовци са били лишени от основни права и грижи, държани заключени, мнозина вързани за леглата и упоени с лекарства, в тежко здравословно състояние, без необходимата медицинска помощ. Осемнайсет от тях се наложи да бъдат откарани по спешност в болница вследствие на критичното им състояние.
Разкриват се потресаващи факти. Помещенията са били превърнати в истински домове на ужасите: заключени врати, изкъртени прозоречни дръжки, мизерия, липса на спално бельо.
На възрастните хора са отнети лични карти и телефони. Прекъсната е връзката им с външния свят. Установено е, че върху обитателите е упражняван системен физически и психически тормоз. Цялото общество си задава въпроса: как се стигна дотук?
Няма как да подминем факта, че този ужасяващ тормоз е продължавал с години. Къде са били държавата и контролните органи през всичкото това време и как е възможно тези домове на ужасите да са функционирали необезпокоявани?! Очевидно е налице сериозен провал на системата за контрол и превенция. Оказва се, че собственикът на дома в Ягода е успял да се възползва от вратички в закона, формално закривайки лицензирана социална услуга и продължавайки същата дейност под вида на битови стаи под наем извън обсега на инспекциите.
Макар лицензът да е отнет, нарушителите са съумели да заобиколят забраната и да продължат бизнеса си незаконно, просто подменяйки табелата на входа. Това показва, че сегашните регулации и контролните механизми са недостатъчни и лесно заобиколими. Същевременно години наред тревожните индикации явно не са получили необходимото внимание от институциите. Едва след журналистическо разследване и широк медиен отзвук компетентните органи се задействат.
Трябва ясно да заявим, че случаят в Ягода не е изолиран инцидент, а пореден епизод от дългогодишна поредица трагедии и злоупотреби в домове за възрастни хора у нас. Само през последните години станахме свидетели на фатални инциденти: миналата година при пожар в нелицензиран старчески дом в Банкя загина един човек, а трима бяха ранени; през 2021 г. огън отне живота на девет души в дома за стари хора в село Рояк; в друг дом във Варна два пожара взеха общо осем жертви; още преди време доби печална известност социален дом в столичния квартал Драгалевци, наричан Къщата на ужасите.
Последните разкрития са от вчера във Варна. Става дума за обекти, които видимо се рекламират като домове за стари хора в местностите Сотира, Свети Никола и Ален Мак. Проверката е установила изключително лоши хигиенни условия и други много смущаващи обстоятелства.
В десетки други случаи през годините са излизали наяве сигнали за системни нередности, липса на емпатия, насилие и побой, лоша храна, кражба на пенсии. Това са сред най-често споделяните оплаквания срещу редица домове и хосписи.
Всичко това рисува тревожна картина на системата за социални грижи, страдаща от хронични проблеми: дефицит на стандарти, контрол и човечност. Проблемът с грижата за възрастните хора у нас само ще се задълбочава, тъй като България е една сериозно застаряваща нация. Това превръща въпроса кой и как ще се грижи за нашите родители, баби и дядовци в стратегически приоритет, който не бива да слиза от дневния ред.
На този фон процъфтяват и порочни бизнес модели, като разглежданият бизнес с домове за стари хора се разраства, а с него зачестяват и злоупотребите. Самите държавни органи признават, че една от причините за започналите масови проверки са поредните разкрития за възрастни хора в безпомощно състояние, които прехвърлят имотите си на недобросъвестни лица. Ясно се вижда, че без системна реакция подобни случаи ще се повтарят.
България има утвърден системен проблем в тази сфера. За това свидетелстват и доклади на международни органи, като Комитета против изтезанията на Съвета на Европа, който още през 2022 г. констатира сериозни пропуски в контрола върху социалните услуги у нас. Досегашният подход е неефективен. При всеки пореден скандал констатираме ужаси, затваряме конкретното заведение и след отшумяване на медийния интерес разследването затихва.
Липсва достатъчна координация между отговорните институции – социални, здравни, местни, както и ефективно разследване и наказание на виновните. Тази фактическа безнаказаност води до рецидиви и трайно усещане за липса на справедливост у обществото.
Конкретни мерки и предложения, които ние сме набелязали:
Настояваме за предприемане на действия, за да се гарантира, че никога повече няма да бъде допуснато подобно издевателство над възрастни хора у нас: пълна проверка на всички домове за възрастни хора и хосписи в страната, както лицензирани, така и нерегистрирани. Настояваме за незабавни комплексни инспекции с участието на МВР, Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика. Всяко уста новено нарушение следва да бъде санкционирано бързо и строго, а обектите, които не отговарят на изискванията, да бъдат закривани без забавяне.
Спешни законодателни промени за затваряне на вратичките в закона: необходимо е ясно да се забрани предоставянето на социални или здравни грижи под прикритието на уж обикновени стаи под наем без лиценз; ефективно разследване и наказателно преследване при разкриване на злоупотреби като случая в Ягода, както и всички други случаи; виновните лица трябва да понесат цялата строгост на закона. Призоваваме прокуратурата и съдебните органи да действат бързо и безкомпромисно, така че никой да не се чувства над закона.
Безотговорността и нехайството към възрастните хора са недопустими и трябва да бъдат пресечени чрез реална възможност за възмездие. Само така ще прекъснем порочния цикъл за усещане за безнаказаност.
Национална програма за подобряване на грижите за възрастните – необходимо е държавата стратегически да инвестира в тази сфера. Това означава увеличаване на капацитета и повишаване на стандартите в държавните и общинските домове за стари хора, въвеждане на по-добро заплащане и обучение на персонала, както и насърчаване на алтернативни форми на грижа – патронажна грижа по домовете, дневни центрове, подкрепа за отглеждане в семейна среда.
Парламентът трябва да избере омбудсман, който има право по Националния превантивен механизъм на проверки. В момента от кабинета на омбудсмана експертите не биват допускани навсякъде, тъй като няма избран омбудсман, нито заместник-омбудсман.
Парламентът максимално бързо да приеме предложенията на омбудсмана за криминализиране на дейностите, като нелегално предоставяне на социални услуги, които застрашават живота и здравето на хората. Българските граждани очакват от нас да гарантираме, че никой възрастен човек няма да бъде подложен на подобно жестоко бездушие.
Настояваме компетентните институции бързо да приведат в действие горепосочените промени. Призоваваме всички парламентарни сили да подкрепят усилията за цялостна реформа в грижата за възрастните, защото по отношението към нашите родители личи какво общество сме. В България хуманността и достойнството в социалните услуги за възрастни хора трябва да бъдат неизменен стандарт. Дължим това на нашите майки и бащи, на нашите баби и дядовци и на собствената си съвест като хора – синове и дъщери. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .