Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Темата за избора на членове на Сметната палата е достатъчно важна, за да не бъде подминавана в днешния парламентарен дебат.
Искам да напомня, че в последните няколко години сме свидетели на системен опит Сметната палата да бъде политически овладяна и подчинена. Да, тя винаги е била орган, който се избира от Народното събрание. Но през предишни години са спазвани все пак някакви принципи при подбора на нейните членове, номинациите, които са представяни, хората, които са избирани за членове в този много важен орган. И както колегата доцент Пандов подчерта, Сметната палата е орган, който има конституционна уредба, макар и минимална такава, и все пак трябва да се следва конституционен стандарт, когато се избират неговите членове.
Искам да изтъкна, че ние направихме преди две години опит за цялостно решаване на проблемите при избора на подобни органи – регулаторни и контролни органи, като предвидихме в промените в Конституцията един нов чл. 91б, който изискваше Народното събрание, като избира подобни органи, да се води от принципите на откритост, публичност, обоснованост, прозрачност, да се избират тези органи с мнозинство от две трети, така че да няма пълна политизация на процеса. За съжаление, Конституционният съд с едни твърде противоречиви мотиви отмени този член като противоконституционен и по този начин развърза ръцете на всяко следващо Народно събрание да политизира избора на тези толкова важни органи. Виждаме това как се случва при другите регулаторни и контролни органи, виждаме как се случва със Сметната палата и за съжаление, не виждаме по никакъв начин парламентарното мнозинство да си вади поука от решения на Конституционния съд, които са обявяващи за противоконституционни решения на Народното събрание за избор на отделни членове.
Видяхме, че свалянето на предишния председател на Сметната палата тогава, когато той отказа да изпълни политическа поръчка преди близо три години – две години и половина, беше обявено за противоконституционно от Конституционния съд. Членове на други органи и техният избор е оспорен и вярвам, че процедурите, по които са избрани, ще бъдат обявени за противоконституционни.
За съжаление, има една системност и това е системността на политическото овладяване на контролните и регулаторните органи. Това като опозиция ние от „Демократична България“ и „Продължаваме Промяната“ се опитваме да спрем. Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .