Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Към мен се обърнаха български земеделски производители, специализирани в отглеждането на едри преживни животни от породите „Българско родопско говедо“, „Родопско късорого говедо“, „Искърско говедо“, „Кафяво българско говедо“ и „Българско сиво говедо“, които изразиха сериозни притеснения относно изкупуването на селскостопанската им продукция. До началото на 2024 г. фермите основно са продавали стоката си в Република Косово при цена от 3,50 до 4 лв. за килограм живо тегло. Оказва се, че нашите породи са търсени в Ирак, като цената им достига до 6 лв. за килограм живо тегло.
С оглед на факта, че Република България субсидира родното земеделие и българските породи, изглежда напълно логично и стратегически важно да се създадат условия, при които нашите фермери да могат да реализират продукцията си при възможно най-добрите пазарни условия, какъвто е пазарът в Ирак. Въпреки тези положителни промени производителите се сблъскват с проблем, свързан с транзита през Република Турция.
Таксата, която Република Турция налага за транзит на живи животни, е в размер на около 140 евро на глава, както и около 254 евро за издаването на сертификат за транзит, което оказва сериозен финансов натиск върху износа и затруднява търговията с Ирак. Освен това въпреки високите такси Република Турция отказва издаването на разрешение за транзит. Всички тези пречки са довели до спирането на износа и загуби за българските фермери. Тази ситуация нанася сериозен удар на българския аграрен сектор.
Във връзка с това, моля за отговор: информирано ли е Министерството на земеделието и храните за този проблем? Какви действия биха могли да бъдат предприети за намаляване или премахване на тези транзитни такси, които поставят в неравностойно положение българските производители? Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: