Благодаря, господин председател. Аз имам две предложения: т. 1 да отпадне и т. 2 да се измени.
Пак казвам, че е недопустимо да се променя чрез Преходни и заключителни разпоредби Закона за електронните съобщения, който го направихме преди един месец.
Явно това се прави в нечия полза и в нечий интерес, но това не е нито интересът на държавата, нито интересът на данъкоплатеца. По същество това изменение означава, че националната компания я задължаваме да си изгради, освен мрежа за разпространение и инфраструктура, като например предаватели, кули, вишки и т.н. Тук някакъв български гений има принос към световната комуникация. Записал е в тази точка, която предлагам да отпадне, че радиопредавателите на радио- и телевизионните сигнали са част от електронно-съобщителната мрежа. Този човек е гениален! Задължаваме сега, освен да прави мрежа бюджетът и данъкоплатецът, което не е работа на това предприятие, пък на всичкото отгоре му е и забранено, защото няма право да оперира и с мултиплекс, и с мрежа за разпространение на сигнали, но сега ще ги задължим да построят и радиопредаватели, и вишки, и кули, и пълна инфраструктура. На кой това е изгодно?! Как така от бюджета ще го правим и после ще го делим с някой друг?
Недопустимо е да нарушаваме принцип, записан в Закона за електронните съобщения и в законодателството ни, за разходориентираност на всяка обществена услуга. Записвайки този текст, неподкрепяйки предложението ми да отпадне тази точка, ние забраняваме на Националното радио и Националната телевизия да избират по-евтин начин за своето разпространение. Казваме им: сега ще строите и мрежа, ще строите и вишки, ще строите и предаватели, ще строите всичко! Ама, много става, бе, колеги! Това не е в интерес на данъкоплатеца!
Това е последното предложение, което съм дал. Дотук нито едно предложение не ми подкрепихте. Но искам ясно да ви кажа, че след време от Еврокомисията всички текстове, които предложих тук за отмяна, ще бъдат отменени от нея, както съвсем скоро ще бъдат отменени всички текстове от Закона за електронните съобщения, свързани с цифровизацията, за които говорихме. В доклада това съвсем скоро ще го прочете. Еврокомисарят по комуникации на Европейския съюз наскоро беше тук и, ако си спомняте, и той го заяви това.
Искам да кажа и още нещо, за да не взимам още еди н път думата. То е за Комисията за регулиране на съобщенията. Пореден позор се случва тук – увеличава се на девет човека. Каква е нуждата? Дали се увеличи с 42% комуникационният пазар в България, който трябва да се регулира? Не, не се е увеличил! Просто трябва да се назначат още няколко човека там с шестгодишен мандат. И най-вероятно това не се случва заради тези четири човека повече, а защото Комисията за регулиране на съобщенията трябва да контролира и регионалната цифровизация.
С тези четири човека с шестгодишен мандат на практика под контрол до 2015 г. се поставя цялата цифровизация – и националната, и регионалната. Позорна е тази работа! Позорен е този закон, позорен е днешният ден за българското Народно събрание! Благодаря ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .