Благодаря Ви, уважаеми господин Председател.
Уважаеми министри, уважаеми господин Иванов! За жалост, уважаеми господин Министър на енергетиката, на Вас Ви нямаме доверие – дали сте навсякъде виновен, дали не, но през всичките тези месеци постоянно сте на някакви изслушвания в залата – било за „Чирен“, било за „Боташ“, Козлодуй – свежо ядрено гориво, 7 и 8 блок, Мариците, какво ли не още. Единствено за „Чирен“ има някакъв лъч светлина и нещо хубаво, което се случва. Пак казвам, дали навсякъде вината е Ваша, или по Ваше време станаха всичките тези проблеми, но така или иначе, това е реалността, в която се намираме. Трябва да приемаме фактите такива, каквито са.
Пълната невъзможност на енергоразпределителните дружества да се справят със ситуацията и с липсата на ток около Рождество Христово е очевидна и безспорно е скандална. И че хиляди български граждани посрещнаха един от най-светлите празници на тъмно и студено, за жалост, беше така. Стигна се дори до евакуация на възрастни хора – да се търси място къде да бъдат настанени на топло, говоря конкретно за Троян.
Но дали вината е само на ЕРП-тата, или проблемът е много по-дълбок? Част от колегите и във въпросите си, и в момента в отношението си доста ясно показват, че проблемите са много по-дълбоки. Например ВЕЦ „Видима“ работила ли е, или е била извън строя – която захранва Априлци? Доколкото е нашата информация, тя не е подавала електричество, и то доста часове наред.
На следващо място, никой не каза една добра дума за хората от ЕРП-тата, които през това време се стараеха да отстранят повредите. Ами в крайна сметка трябва и на тях да им се отдаде заслуженото, че дни наред те също се стараеха да направят така, че да отстранят тези аварии! Все пак трябва да сме обективни, когато правим всичките тези анализи.
На следващо място, на няколко пъти се говореше относно просеките – една наредба от 2004 г., която всички я знаете много добре, 2020 г. се пробва да бъде модернизирана – предложенията идваха от самите ЕРП-та и не се стигна до никакво решение по този въпрос.
Знаете много добре, че тези 14 м, 28 м, 36 м – единствено 36-те метра горе-долу е добре положението. А дали тези просеки се поддържат? Кой носи вина за тях, че не се поддържат, и не е ли това една от причините? И кой прави контрол, защото в крайна сметка това е един от сериозните въпроси?
На следващо място. За мен поне е смешно да слушаме оправданието, че под метър сняг в Балкана през декември са причина за проблемите. Едната от причините е тази, за която говорихте, другата от причините е в системната липса на инвестиции в мрежата. И тези инвестиции са задължение на ЕРП-тата. Тук обаче се изисква ангажимент и на държавата, която, за съжаление, не влиза в своите функции. За момента виждаме
по-скоро институции, които си подават топката, и никой не поема отговорност. Извършени ли са проверки на ЕРП-тата? Ако да, как те не са констатирали проблемите и защо не е имало никакви действия? А сега, малко като след дъжд качулка, става въпрос и за действията на Комисията по енергийно и водно регулиране, и на Министерството – какво ще се направи по цялата тази тема. Ама то е трябвало предварително да бъде направено. За съжаление, цената на цялата тази ситуация се плаща от потребителите. Но я плаща и икономиката, и то точно една дребна икономика, която чака подобни празници, за да може да събере някакви средства. И отгоре на всичкото в цялата тази ситуация се вдига и цената тока с 9%!
Значи, на този фон не чуваме и някаква адекватна реакция за компенсациите. Част от колегите го поставиха, затова ще бъда по-кратък. Правителството взема решение за два милиона за около 20 хиляди домакинства, което ще рече по около сто лева. Ама това достатъчно ли е? И тук, естествено, че трябва да се намерят някакви нови механизми, за да бъдат обезщетени всичките тези хора, които пострадаха. И хората изразяват притесненията си дали ще получат тези дължими суми по закон, затова силно се надявам, че този контрол върху ЕРП-тата ще бъде осъществен, така че поне тази част да бъде сигурна.
И накрая ще се покаже, че има държава, когато ЕРП-тата и други естествени монополи не си позволяват волности, защото ще знаят че ги грозят държавни санкции и ако не изпълняват своите задължения, тези санкции ще влязат в сила. И увеличаването на тези санкции не трябва да бъде, за да се вземат парите на ЕРП-тата или на монополите, а за да има някаква превантивност. И това е повече от ясно, че трябва да бъде направено.
И според нас от „БСП – Обединена левица“ е време за трайно преосмисляне на политиката на държавата в тази област. Още през 2013 г. аз бях категоричен, че енергоразпределителните дружества трябва да станат държавни, защото са елемент от националната сигурност на Република България. И за жалост, цялата им приватизация е била грешка, но сега може ли това да бъде преосмислено? Защото аз не съм сигурен, че държавата е лош стопанин, защото в момента точно към държавата се обръщаме, когато става въпрос за енергетика и когато става въпрос за национална сигурност. Е, добре, това не може ли да бъде преосмислено от едно мъдро Народно събрание, кое е по-правилното решение? И днешните мантри, че държавата е лош стопанин, за разлика от частния бизнес, за пореден път катастрофират в тази реалност.
Благодаря Ви за търпението, господин Председател. Надявам се, че сме полезни с този анализ, който правим, и дано да има разум!
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .