
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Много чухме по юридическата част, която безспорно е важна. За нас социалистите мирът е основна ценност, според нас обаче участието ни в Борда за мир е в противоречие с принципите, на които се основават българската външна политика и международните отношения, както и зачитането на принципите на международното право и Уставът на ООН. Но не искам да влизам в тези детайли, защото чухме много по тях. Друг е въпросът, който според мен също е важен, дали едно служебно правителство и един парламент с изчерпано обществено доверие може да взима решения по този въпрос. Защото, както знаете, след една седмица ще бъдем разпуснати на практика, има един месец или малко повече от месец до изборите и не знам дали изобщо този парламент трябва да се занимава с това нещо, или да го оставим за следващия, който ще бъде новоизбран. Чисто законово със сигурност можем да го вземем това решение, както казах, но въпросът е, че в тази сложна, динамична и непредвидима геополитическа ситуация, с изчерпано доверие от страна на обществото, не знам дали трябва да взимаме такива геополитически завои за членство на България в различни органи и организации.
Също така този Борд няма нищо общо и със Съвета за сигурност на ООН от ноември 2025 г. – казвам го за българските граждани да го знаят, защото там ООН регламентира създаването на Съвет за мир, който е нещо различно, като орган за временна администрация на Газа с мандат до 31 декември 2027 г. Бордът за мир е инициатива, която сама по себе си дори не е сигурно колко е легитимна на база на международната правова рамка, а то това дори не е и орган, ако трябва да влезем в детайли. Това е организация, в която властта е концентрирана в един човек и този един човек може да слага вето, когато прецени и намери за добре.
Понеже чухме, че и ООН била изчерпана организация и че и там две държави можели да слагат вето – да, там две държави може би могат да слагат вето, но тук един човек може да слага вето, така че сами можете да прецените кое е по-демократично като орган. Да не говорим, че е с безкраен мандат, дори не е само за Газа, а цялостно се бори за световния мир явно. Колкото до нашите партньори от Европейския съюз, видяхме и оттам доста остри реакции. Да, може би нямаше единна позиция, но различни държави се изказаха против участието на България и Унгария в такъв орган.
На фона на войната в Близкия изток още по-остро стои въпросът за мира и дали България трябва да поема такива ангажименти от изчерпано Народно събрание. Според „БСП – Обединена левица“ този въпрос трябва да се разгледа в следващия парламент от новоизбраното Народно събрание след малко повече от месец. Към колегите, които очевидно се опитват да се натягат на едни или други политически лидери, по-скоро искам да кажа, че това не е идеята на българската политика. Би трябвало всеки един от нас да е избран, за да отстоява българския национален интерес, а не за да се кланя на чужди лидери – било то от Европа, било то от Изток или от Запад. Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:



Стража съществува благодарение на хора като Вас!Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .