
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Пренебрегването на институциите премина една нова и опасна граница. Въпреки че имаме действащ парламент и след борени дни ще се проведат предсрочни парламентарни избори, служебният министър-председател на България подписа десетгодишно споразумение с Украйна в областта на сигурността и отбраната без мандат от Народното събрание, без обществено обсъждане, без прозрачност. Това е акт на политическа безотговорност. България е заставена да поеме дългосрочни ангажименти с тежки политически, финансови и стратегически измерения. Подобни решения не могат да се вземат от служебно правителство, чиято роля е да организира честни избори, а не да определя външната политика на България за десетилетия напред.
„БСП – Обединена левица“ спря подписването на това споразумение при преговорите за редовно правителство и защити българския национален интерес. Година и половина това споразумение не се подписваше заради нас. Година и половина реакторите на АЕЦ „Белене“ не бяха продадени на Украйна заради нас. Припомняме, че през декември 2024 г. друг служебен министър-председател отказа да подпише това споразумение и такъв документ без мандат от Народното събрание. Днес този принцип е погазен. Това действие постави сериозни въпроси за неговата конституционна съобразност.
Ние питаме: кой даде право на служебното правителство да подписва подобни дългосрочни ангажименти без решение на Народното събрание? Защо парламентът не е информиран? Защо президентът на Република България не знаеше за това? Има ли външен натиск върху България и българското правителство, включително по теми като АЕЦ „Белене“? Прави ли се опит страната ни да бъде въвлечена от правителството на Гюров в прибързани решения без национален консенсус, както направи правителството на Желязков с подписване на Борда за м ир?
България има нужда от разумна и балансирана външна политика, която защитава националните ни интереси. Заради това настояваме да се предостави пълна информация по всички проведени преговори в Украйна, включително и тези за АЕЦ „Белене“. Да се прекрати практиката служебни кабинети да взимат стратегически решения без демократична легитимност. Историята ще оцени тези действия, но днес е наш дълг да защитим институциите, парламентаризма и българския национален интерес.
Структурите на БСП вече стартираха подписка. Искаме подкрепата на българските граждани и българския народ за независима и за незабавна отмяна на това споразумение, в което България влиза. Призоваваме Народното събрание да прекрати, да не ратифицира и да не подкрепя това споразумение с Украйна. Сега е времето да покажем, че защитаваме страната си. Не на войната, да на мира! Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП-Обединена левица“.)
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:



Стража съществува благодарение на хора като Вас!Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .