
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз в аргументацията, която използвах при гласуването за допустимост на нашите предложения, изразих някои от нашите основни опасения, а именно, че в крайна сметка предложените промени, колкото и да имате желание, колеги, да отговорите на очакванията на Комисията, това, което виждаме в момента, е всъщност противоположно на основната заложена цел, а именно – консолидация, по-ефективно управление, по-прозрачно управление. И наистина аз се опитвам да бъда конструктивен и в индивидуални, в лични разговори да търсим вариант как реалните проблеми да бъдат адресирани, защото идва лятото, идва безводие.
Вчера бяхме в Плевен, колеги, хващам се тук и за изказването на колегата Дренчев – един от основните проблеми е некачествената услуга, която ВиК-тата в много райони в България, включително предните две години в Плевенско с водния режим – хората плащаха за въздух, нямаха вода, плащаха пари за некачествена, мръсна вода. Същото е в Шумен, същото е и в Омуртаг от години. И ние искаме нещо много просто – ако доставчикът на услугата не предостави услугата на необходимото качество, да има механизъм, с който да има компенсация към потребителите. Ето Ви едно предложение, което дори не беше подложено на обсъждане.
Наистина се надявам, освен основните цели, които Вие сте си поставили, Вие да сте изговорили предварително с Комисията поне, ако не друго, да сме сигурни, че плащанията ще бъдат усвоени, няма да бъдат блокирани. Надявам се това поне да е така. Защото наистина нищо друго в този законопроект няма да реши реалните проблеми в сектора.
И да дам още един пример. Сроковете, в които ще влязат тези промени, с предстоящото одобряване на бизнес плановете, вкарват много неясноти – в контрола, който КЕВР трябва да наложи, и ангажиментите на МРРБ, както и общините, които всъщност са част от ВиК асоциациите.
Затова апелът ми към Вас е: нека да погледнем наистина в няколкото смислени предложения, които има, включително и компенсация към потребителите тогава, когато услугата не е качествена, за да можем, освен предложените от Вас промени, които очакваме Европейската комисия да ги одобри, поне да направим още една-две смислени редакции.
Сега разбирам, че ще гледаме тепърва Закона за ВиК, който пореден парламент трябва да разгледа, за да имаме една дългосрочна визия как да се решат съществените проблеми с безводието. Така че нека обърнем внимание на тези няколко смислени предложения, които имаме, за да можем поне тях да ги приемем, и да се види, че има желание този парламент да подобри процеса, а не просто формално, на хартия, да отговорим на едни изисквания. Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:


Стража съществува благодарение на хора като Вас!Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .