
Благодаря, госпожо Председател.
Дами и господа народни представители! Вчера чуваме следните думи от представителите на управляващото мнозинство – цитирам: „Да сме наясно, че има 2,2 милиона пенсионери и не всички 2,2 милиона ще умрат от глад заради тези 2 евро на месец“. Госпожи и господа управляващи, намираме се в Народното събрание на Република България! Подобни мисли вероятно трябва да запазите за своя тесен приятелски кръг, защото казаното от Вас е потресаващ цинизъм, който граничи с мисълта, че Вие нямате място тук. Подчертавам, че във всяка демократична държава подобно изявление от политик може да означава само едно – извинение, придружено с оставка от всички заемани от него постове. Ако Константин Проданов няма доблестта да направи това, то ще го помоля никога повече да не говори по този начин и да се замисли къде всъщност се намира. Да споменавате каква част от българските пенсионери нямало да умрат, е нещо повече от безочие. Това е липса на елементарна емпатия към нашите бащи, майки, баби и дядовци. Това е липса на осъзнаване на позицията, която заемате, а и нещо повече – липса на елементарен морален компас, който е задължителен за всеки, който се занимава с политика. Това решение остава на Вашата съвест, на адекватността на Вашата политическа организация и най-вече на нейния лидер Румен Радев.
Уважаеми съграждани! 800 000 български пенсионери остават под линията на бедност с новите промени, въведени от партията на Румен Радев. Това означава, че те ще трябва да избират между това да се нахранят, да си купят лекарства или да си платят тока. Значителна част от съгражданите ни очакваха борба с олигархията, но едва ли очакваха, че дефиницията за олигарх, която дават Румен Радев и неговият екип, е българският пенсионер. Пенсионната ни система има спешна нужда от реформи, защото дефицитът в нея се увеличава всяка година с все по-бързи темпове – това повтаряме от години от ВЪЗРАЖДАНЕ, но тези реформи трябва да се правят умно и целенасочено, така че да не влошат качеството на живот на българските граждани, а точно обратното – да го подобряват. С приемствеността, която демонстрира Румен Радев с политиките на ГЕРБ и ДПС, обявява война на българските пенсионери, а не както беше обещавал – война на олигархията. Това вече стана ясно на всички българи.
Увеличението на пенсиите е задължително по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване. То се базира на данните за инфлация. Това е Закон, не е решение на една партия. Но решение на една партия е да ощети с нечестни схеми най-уязвимите хора в обществото ни.
Официалната инфлация в държавата е много по-голяма от тази, която се обявява в статистиките. Доказан факт! До днес Румен Радев и екипът му трябваше вече да са потърсили отговорност от тези, които лъгаха за инфлацията и дефицита в държавата, за да вкарат насилствено България в еврозоната. Вместо това те използват същите фалшиви данни в задължителното актуализиране на пенсиите, с което ограбват и последните жълти евроцентове от джобовете на майките и бащите ни, на бабите и дядовците ни.
Нещо повече – надминават по създаване на несправедливи модели предходните управляващи! С премахването на така наречената ковид добавка новите пенсионери ще останат ощетени спрямо тези, които вече са се пенсионирали. Този акт няма нито финансова, нито морална логика. И какво се получава – едни ще получат пари в добавка, но други н е. Защо?! Няма отговор.
Заявките на управляващите, че ще се борят с олигархията и мафията от първия ден на тяхното управление, започват да изглеждат като мираж в топъл юнски ден, но за сметка на това вървят с бодри крачки по утъпкания път на ГЕРБ и ДПС.
Между другото, тези, които дават съвети на „Прогресивна България“, са същите, които даваха съвети на предишните управляващи. Сами вижте състава на Министерството на финансите. Същите кадри, същите унищожителни за българите финансови решения. Заради действията на предходни правителства, включително и служебните такива на Румен Радев, държавата ни беше въвлечена с фалшиви данни в еврозоната. По тази причина в момента имаме огромен дефицит в бюджета, който на годишна база е 20 млрд. лв., или 10 млрд. евро.
В момента управляващите се опитват да кърпят дупките в бюджета, но като се стараят – както ГЕРБ и ДПС правеха, да не засегнат случайно корпоративни интереси. И вместо да попълват пробойните и реките с милиони, които изтичат по схеми на близки до властта хора и фирми, те взимат от най-беззащитните и затруднени финансово хора. Според председателя на Временната финансова комисия Константин Проданов не всички пенсионери ще умрат от глад!
А колко, господин Проданов? Ако не всички, колко точно ще умрат?
Според нас от ВЪЗРАЖДАНЕ това изказване е висша форма на цинизъм и ни показва, че за пореден път в Народното събрание са попаднали хора, които нямат и бегла представа как реално живеят голяма част от българите, а именно – под прага на бедност и с огромни трудности да покриват елементарните си нужди за лекарства и храна.
Направете реформи, господин Радев! Ако не знаете какви, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще Ви помогнем. За съжаление, изглежда, че нямате никакво такова намерение. От ВЪЗРАЖДАНЕ отдавна алармираме, че едно от големите изтичания на средства от нашата пенсионна система е през втория стълб, от който печелят огромни средства частните пенсионни компании. Там потъват милиарди левове с доказан отрицателен ефект. Там се фокусирайте, а не в пробитите джобове на майките и бащите ни, чийто честен труд е причината да имаме всичко днес.
Вторият начин да се намалят разходите в с истемата е да се започнат мащабни проверки за фалшиви ТЕЛК-ови решения. Там изтичат стотици милиони на година. Ако проверките започнат от днешна дата, до края на годината може в бюджета да бъдат спестени от 50 до 100 млн. лв. Там се фокусирайте, а не в последните жълти евроцентове на най-затруднените честни и достойни българи! От десетилетия се знае, че тези схеми за отпускане на фалшиви ТЕЛК-ове се използват за купуване на гласове. Защо не го назовете директно – такова, каквото е?!
Третият начин, който дори финансовият министър Гълъб Донев знае много добре, е да се намалят злоупотребите със социални плащания през Министерството – схемите с енергийни помощи, схемите с домовете за ужасите, пардон, домове за възрастни хора и хора с увреждания, схемите с неправителствени организации на хранилка и така нататък. Там се фокусирайте, а не в хората в нужда, които без помощта на роднини не могат да оцелеят финансово.
Четвъртият начин е бизнесът да започне да осигурява работниците на реални доходи и да се плащат реално данъците. Само че може по този начин да накърните интересите на някои оли гарси, които, евентуално, са Ви помагали финансово в кампанията.
Нали, господин Радев? Там гледайте, не в джобовете на пенсионерите!
В крайна сметка, като погледнем всички тези варианти и възможности, които стоят пред „Прогресивна България“ на Румен Радев, явно отново се оказва по-лесно да се обяви война на изнемогващия български пенсионер, отколкото да се решат тежките и трудни задачи, стоящи пред нас като народ.
От ВЪЗРАЖДАНЕ сме тук и сме готови да съдействаме и да вземаме адекватно участие във всяка крачка в полза на сънародниците си, от които ние сме неразделна част. Ние сме готови, но не изглежда да има воля в управляващите за реални действия в полза на нас, българите.
Уважаеми български граждани, голяма част от Вас гласуваха за „Прогресивна България“ на Румен Радев – с надежда. Дали я имате днес? Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Стража съществува благодарение на хора като Вас!Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .