
Благодаря, госпожо Председател.
Дами и господа народни представители, интересното е, че преди малко се чуха няколко неща, като например, че не е добре да се прави популизъм в тази зала с удължителния закон за бюджета, само че в същото време точно управляващите правят такъв популизъм, който до някаква степен аз го одобрявам. Например това, че ще замразите, да кажем, заплатите за народните представители е добър знак към обществото. Че искате да намалите партийната субсидия, да, ще ударите опозицията, но е добър знак към обществото. Това е популизъм. Нищо няма да спестите – много малко средства, но на това му казвам аз популизъм. Защото с три милиона няма да решите проблемите на държавата.
Но популизъм е да правиш предложения в бюджета по този начин, но не е правилно в удължителен бюджет да изправяш изкривяванията в пенсионната система. Това е абсурдно. Меко казано абсурдно. Пенсионната ни система е доста отдавна изкривена. И сега Вие с едно решение, което хайде отчасти, сега го коригирахте – оттеглихте една част от това решение, че ще ударите пенсионерите с индексацията. Сега го оттеглихте едната част, но другата част от предложението също трябва да я оттеглите, защото не е редно към новите пенсионери. Защото едните пенсионери, досега тези, които вземат пенсия – до първи юли, те ще вземат с ковид добавка, а новите пенсионери какво ще получат? Няма да получат тази ковид добавка, както Вие я наричате, макар че тази ковид добавка е приета от предходните парламенти да бъде постоянна сума към пенсията на пенсионерите. И в момента ще направите дискриминационна поправка. Защо? Защото тези новите пенсионери няма да получават това, което получават пенсионерите, които са до 1 юли. Това е дискриминационно.
Отгоре на това, Вие ще ги ощетите и по друг начин. Всяка година, тъй като няма да получат тези 30 евро, всяка година, когато дойде актуализация, те няма да получат и актуализацията на тези 30 евро. Ето Ви още един дискриминационен момент вследствие на това Ваше решение. И ако искате да правите, защото говорите да се говори от трибуната конструктивно, да се дават предложения, да не се говори популистки, макар че Вие говорите популистки, в следващия момент правите в удължителен бюджет изправяне на пенсионната система. Това не е изправяне. Това е ощетяване на бъдещите пенсионери. Това оставихте за момента. Надявам се да проумеете, че и това не е редно, и да гласувате против на това предложение след малко, или да го оттеглите.
Но какво трябва да направите? Ако искате да променяте пенсионната система, Гълъб Донев много добре знае какво да прави в тази посока, защото той е бил и министър на труда и социалната политика, ами седнете, направете дълго проучване. Вземете предвид всички фактори. Направете конкретни предложения – цялостни предложения, а не просто на парче да хвърлите пред обществото нещо – сега ще го защитим, ще го орежем, ще вземем, ще напълним в бюджета 30 – 40 милиона. Ама нищо не оправяте с тези 30 – 40 милиона, обаче настройвате цялото общество срещу Вас. Това ли е правилният подход? Така ли искате да покажете на българските граждани, защото господин Проданов излиза от тази трибуна и казва: ние сега тук искаме да покажем на българските граждани, че сме загрижени, затова партийната субсидия ще я намалим и ще замразим депутатските заплати и в следващия момент – дай да ударим пенсионерите. Не се прави така, господин Проданов! Не е правилно. Не е добър подход към българските граждани. Защото те в момента са Ви бесни, бесни са на този подход. И трябва да го промените, защото ГЕРБ и ДПС използваха подобен подход през годините. Ще се превърнете много бързо, и това имаше предвид и господин Ганев със своето емоционално изказване, ще се превърнете много бързо в ГЕРБ и ДПС, ако продължавате по тази пързалка да се плъзгате. И е много важно да разберете.
Ето, аз Ви казах в самата декларация от сутринта, Ви казах няколко неща, в които трябва да се концентрирате. Вторият стълб – там са олигарсите, там смучат пенсионната система, там са милиардите. Нещо, което Костов и компания едно време приватизираха частично – пенсионната система. Само че аз се съмнявам, че там ще пипнете. Ама там са доста милиарди. И вместо да събирате трохи, защото казвате, че Вашата идея е лека-полека, капка по капка, вир ще направите. Ама то има цели реки в бюджета. Запушете големите пробойни. Кацата не е празна, защото няма пари, които да влизат вътре. Кацата е празна, защото е пробита. Пак Ваше изказване от Комисията вчера. Така че концентрирайте се върху това, което може да направите в момента, и то спешно.
Фалшивите ТЕЛК-ове – господин Янев преди малко каза, не, ние не казваме, че всички хора с увреждане получават фалшивите ТЕЛК-ове – далеч съм от тази мисъл. Слава богу, не е така. Но има огромен процент фалшиви ТЕЛК-ове и това не са мои реплики, това са на предходния министър на труда и социалната политика – господин Гуцанов. Той го каза това нещо в Комисията по труда и социалната политика едно време. Даже и тук – мисля, че и в залата го е казвал. Над 20 – 25%, даже си спомням, по памет цитирам. Това е огромен процент. Ако това е вярно, тръгнете там да работите.
В Социалното министерство също има пробойни, и то големи. Господин Донев със сигурност ги знае. Там – в Социалното министерство, съм сигурен, че може да разкарате някои НПО-та, които се са закачили и смучат всяка година десетки милиони от Министерството. Десетки милиони. Имайте го предвид това нещо.
Може много да говорим, но ако искате да правите промени, или да изправяте, или да коригирате пенсионната система, не го правете през удължителен бюджет. Огромна грешка е това нещо. Направете го целенасочено, с предложения, които сте обмислили добре. Направете го с разумни решения, които да не ощетят българските граждани. Защото ние сме тук благодарение на тях, избрани от тях, за да защитаваме техните интереси. А доходите на гражданите и техните пенсии са основни техни интереси. Можете да отрежете от много други пера. Аз тук мога да изброявам до утре.
Пари за Украйна. Защо даваме за Украйна пари, а не дадем за българските пенсионери? Страшно много неща има, върху които може да се замислите. Само че не правете, отново повтарям, тази грешка да изправяте системи през удължителен бюджет или през други закони. Този подход беше на ГЕРБ години наред. Благодаря, дано моите думи вникнат във Вас и вземете под внимание тези неща, които Ви казах. Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:
Стража съществува благодарение на хора като Вас!Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .