
Благодаря, господин Ангелов.
Аз ще бъда кратък, тъй като на Комисията имахме възможност да обсъдим доста подробно този законопроект.
Две думи, колеги. Първото е, това няма да сработи, както не сработи когато беше въведено. И директно ще Ви прочета от Законопроекта защо няма да сработи. Казва се, че цената не може да се променя, освен ако чл. 68н, ал. 6, т. 3: „…има промени в цените на енергия, горива и суровини“. Оттук нататък всеки търговец в държавата може да си промени цените и Вие нищо не може да му кажете. Точка. Приемаме един мъртъв текст да продължи да работи, който мъртъв текст, както казахме, е създал доста съдебна практика. Тоест освен да създадем още съдебна практика, по никакъв начин няма да защитим потребителите. Няма да имаме щит, защото този щит е счупен. А той е счупен по обективни критерии. Няма как да задължите един търговец да не вдига цените, ако има промени в цените на енергия, горива или суровини. Мисля, че всички тук сме наясно, че промени в цените на енергия, ако говорим за електроенергия, има всеки ден – към търговците. И оттук нататък цялото това нещо е неработещо, както беше неработещо, когато беше приет Законът за еврото, ние и тогава гласувахме „против“.
Моето лично мнение е, че като има една неработеща норма, по-добре е да я няма, за да не създава тя фалшиво спокойствие, нека така да кажем, или фалшиви опити за натиск, или нещо друго, или съдебна практика. Но със сигурност това няма да помогне да се задържат цените по-ниски.
И другото, което искам да кажа по този повод, то е малко по-широко, не е към конкретния текст на параграф първи. Трябва да внимаваме това, което правим с добри намерения да не доведе до неочаквани последствия! Вече виждаме опита за натиск над веригите да намалят цените си с 15%, до последствията те да накарат всички доставчици по веригата също да намалят цените – в това число българските си доставчици. И всъщност, вместо да помогнем на българските производители, с това си усилие, всъщност ги набутахме в още по-тежка ситуация. А цените така или иначе, даже и временно да бъдат намалени, това, което чухме, поне от изказванията, е, че това ще е за максимум няколко месеца и най-вероятно ще бъде в рамките на промоциите, които така или иначе ги има.
Така че наистина нека не създаваме мъртви текстове, които по силата на самия текст няма как да проработят, но могат да доведат до неочаквани последствия, които в общия случай са негативни. Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк:



Стража съществува благодарение на хора като Вас!Издържаме се единствено чрез малки дарения от физически лица!
Също можете да направите , както и да ни дарите по или .