#82Благодаря, госпожо Председател.
Господин Проданов, по темите, които споменахте. Първо, SAFE – петстотинте милиона. В България мисля, че от над 20 години има единна сметка, в която са всички средства на правителството и финансирането не идва с панделка. Това е с цел да не трябва да се вдига ликвидността и да има запазени буферни средства, изключая Сребърния фонд и фондовете за АЕЦ „Козлодуй“. Така че, влизайки, петстотинте милиона, могат да се използват за всичко, а когато вече се планират в бюджета, тогава вече трябва да се планират по правилното перо. Но за целите на управлението на ликвидността те са средства, които влизат, независимо как влизат – евро средства, данъци, заеми, всичко отива в една и съща сметка. Така че те със сигурност влизат в сметката за баланса, с който правителството разполага като финанси да прави плащания.
За евро средствата за милиард и половина също така – това са вече заявени средства, които най-късно се очакват в края на юли, както стана ясно. Така че би следвало те също да влязат. Между другото, за целите на фискалния резерв те се броят като част от фискалния резерв – вече заявените и одобрените от Европа средства.
Що се отнася до това, което казахте за ББР – аз доколкото знам, служебният кабинет намали капитализацията на ББР, тоест голяма част от тези средства бяха всъщност върнати обратно, точно на разположение на правителството за разплащане. Това, между другото, беше една от практиките, срещу които ние бяхме много силно и казахме, че не трябва да се правят през миналата година. Така че капиталът на ББР беше намален – от увеличение четири милиарда на увеличение под един милиард, и тези средства би трябвало да са на разположение на правителството.
И не на последно място – това, което казахте за ръста на разходите – единственият, който идва регулаторно, е увеличението на пенсиите със 7,8%. Срещу него седи ръст на приходите, ДДС в страната, доколкото знам 20%, данък на физическите лица – около 20%, данъци и осигуровки – пенсионни и здравни – 15% и нагоре. Така че би следвало да има доста, как да кажа, голямо увеличение на приходите. Както госпожа Петкова каза, миналата година при наполовина по-ниска инфлация увеличението беше с около 14%, а тази година сигурно ще е с около 20%. Благодаря.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: