Господин Проданов, аз не говоря, ако една фирма има 50%. Там нещата са ясни, въобще не го коментираме. Аз говоря по чл. 20а, ал. 4, където се казва „в случай че предприятията, които са обект на проучване, притежават заедно на съответния пазар пазарен дял най-малко 60%“. Това са несвързани фирми, нямат изискване да имат общ собственик или по някакъв друг начин да са свързани, както има в ДОПК примерно свързани лица и така нататък. Това може да са фирми, които нямат нищо общо помежду си. Ако те заедно формират 60% пазарен дял, Вие казвате, че те са в съвместно господстващо положение. Но не казвате даже какъв брой фирми трябва да са свързани – една, две, пет, десет, двайсет, сто... Колко фирми трябва да формират този дял от 60%, които нямат нищо общо помежду си? Ето тук е презумпцията за виновност, която вкарва цялата икономика в тази хипотеза. В зависимост от бройката фирма, все ще ги достигнем 60% във всеки един сектор – в някои сектори с две фирми, в някои сектори с 20, в други сектори с 200. И ако това не се прецизира, оттук идва моето притеснение за цялата разпоредба. И след това на тези фирми им казваме, че не могат да слагат прекомерно високи цени. Има забрана за това. И Комисията има след това едни правомощия много сериозно да ги глоби, ако те са сложили прекомерно високи цени. Но на тези прекомерно високи цени начинът на формиране е доста общ и или няма да работи, от една страна, защото каква е разумната норма на печалба, която тези фирми трябва да ползват над разходите си, за да кажем, че техните цени не са прекомерно високи? Кой ще я определи, за да я знаят те предварително, за да не бъдат после обект на санкции от Комисията? Или каква е икономическата стойност на техните продукти? Как ще се определи? Влиза ли вътре инвестицията за бранда? Тази инвестиция, ако е правена 100 години, как се амортизира и слага в цената? Всичко това го няма и ние всъщност на всички фирми в икономиката вменяваме задължение да правят нещо, за което могат да бъдат санкционирани, без това задължение да е прецизно и без да е прецизно... Ако бяхте казали пет фирми, които правят 60%, тогава ще имаме господстващо положение, поне ще е ограничен кръгът на фирмите, които са под някаква форма въпрос на атака по този член. Благодаря Ви.
Можете да споделите това изказване с приятелите си като им изпратите следния линк: